fbpx
Pałac w Chałupkach

Pałac w Chałupkach

Summary:

Dwu godzinny wypad po pracowitym tygodniu do Pałacu Chałupki na granicy Polsko-Czeskiej.

Do zachodu słońca pozostało niewiele ponad 2 godziny, tak więc wsiadamy we dwójkę na motocykl i obieramy kierunek Pałac w Chałupkach. Droga w ten rejon Polski jest mi bardzo dobrze znana, nie raz też opisałem ją już na blogu. Do celu mamy około godzinki drogi jedną z moich ulubionych tras. O zaplanowanej godzinie dojeżdżamy do celu i udaje nam się zaparkować praktycznie pod pałacem 🙂 Chałupki jest to przygraniczna miejscowość, a pałac znajduje się praktycznie na przejściu granicznym z Czechami.

Ślaskie nie takie nudne…

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy większości Polaków po haśle: województwo śląskie, są kopalnie i górnictwo. Trzeba trochę powalczyć z tym stereotypem, gdyż Śląsk potrafi zaskoczyć różnorodnością atrakcji. Czy słyszeliście kiedykolwiek o Pałacu w Chałupkach? Jeśli odpowiedź była przecząca, trzeba jak najszybciej nadrobić zaległości!

Moje Suzuki Bandit, a w tle Pałac w Chałupkach

Wieś Chałupki znajduje się w powiecie raciborskim, niedaleko granicy polsko-czeskiej. Zlokalizowana jest na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych z Opola przez Racibórz oraz z Katowic do czeskiej Ostrawy. Jeśli kierujemy się na Racibórz, Wodzisław Śląski albo wspomnianą Ostrawę, warto zboczyć z trasy, odwiedzić Chałupki i zobaczyć barokowy Pałac.

Historia Pałacu w Chałupkach

Prawdopodobnie historia Pałacu w Chałupkach ma swoją genezę w XIII w. Część historyków jest zdania, iż budowlę zbudował Henryk z Baruthu, rycerz o górnołużyckim pochodzeniu. Natomiast pierwsza pisemna wzmianka o Pałacu jest zawarta w dokumencie przyznającym rycerzowi Pasko w lenno Zamek oraz miasto Bogumin (niegdyś leżało na terenie dzisiejszych Chałupek) i połowę wsi Zabełków. Autor tekstu, książę raciborski Jan I, wydał dokument 6 stycznia 1373r.

Pierwotnie Zamek pełnił funkcję obronną, był otoczony fosą i został umiejscowiony tak, aby chronić przeprawę przez rzekę Odrę. W następnych latach Pałac w Chałupkach zmieniał wielokrotnie właścicieli. W historii obiektu zapisał się margrabia Jerzy Hohenzollern, będący jednocześnie panem miasta Bytom i właścicielem zamku w Raciborzu. Mężczyzna zakupił Pałac w roku 1523 i przebudował go. Pałac stał się bezpieczniejszy, dzięki umocnieniom bastionowy dobudowanym w ramach prewencji przez potencjalnym zagrożeniem ze strony Turków.

Wiadomo również, że Zamek otaczały wtedy liczne gospodarcze zabudowania. Następne przebudowy odbyły się już za czasów panowania rodziny Donnersmarck. Około roku 1682 przebudowano zamek na piękny, barokowy pałac. Zaprojektowano go na bazie prostokąta, dach stworzono na typ mansardowy, a wieżę umieszczono po północno-zachodniej stronie. Donnersmarckowie założyli również park wokół Pałacu. Szczęśliwie tereny zielone zachowały się do czasów obecnych, a spacerowicze mogą cieszyć się obecnością 26 gatunków drzew i krzewów.

Wojny śląskie i podział Śląska z XVIIIw. spowodował, że Pałac w Chałupkach znalazł się po stronie pruskiej. Później obiektem cieszyli się kolejno: ród Lichnowskich, żydowska rodzina Rotschildów, a w 1936r. hitlerowcy przekazali go baronowej von Kirchen und Pancken. Na własność państwa polskiego Pałac przeszedł dopiero w 1946r. Niestety przez wiele lat zabytkowy obiekt nie był wykorzystywany i stał pusty. Przełomowym momentem okazała się druga połowa lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy postanowiono o realizacji prac remontowych. 

Pałac w dzisiejszych czasach

Aktualnie w murach Pałacu w Chałupkach znajduje się hotel i restauracja. Miejsce charakteryzuje się wyjątkowym klimatem i zachęca do pobytu osoby spragnione ciszy, spokoju i kontaktu z naturą. Pokoje gościnne urządzone są w stylu nawiązującym do epoki baroku, a hotelowa obsługa dba o komfort gości w każdym szczególe. Nastrojowa restauracja stanowi perfekcyjne miejsce na posiłek w prawdziwie królewskim stylu. Goście mogą zamawiać dania z menu a’la carte oraz sezonowej oferty. Co więcej, chętni mają możliwość organizacji imprez okolicznościowych, jak firmowe bankiety, chrzciny, komunie, studniówki, czy wesela albo zamówienia cateringu z Zamkowej Restauracji.

Park przy Pałacu w Chałupkach

Wokół pałacu możemy po spacerować po niewielkim parku. Miejsce jest bardzo urokliwe gdzie z pewnością możemy wypocząć po cały tygodniu pracy. Panuje tutaj anielski spokój i świetny klimat. Park odwiedza niewiele ludzi więc na pewno znajdziemy dla siebie miejsce na któreś z kilkunastu parkowych ławeczek. Dodatkową atrakcją parku (jeszcze nie skończoną) są miniatury rożnych pałaców i zameczków w okolicy. Nam udało się rozpoznać między innymi Pałac w Mosznej, który jest już zaplanowany na jedną z kolejnych wycieczek.

Pałac w Chałupkach

Podgląd trasy

Details
Pałac w Chałupkach

Warto przyjechać na spacer

Jeśli znajdujesz się na Śląsku, w okolicach Raciborza albo Wodzisławia Śląskiego, obowiązkowo znajdź kilka chwil, aby poczuć iście królewski klimat w murach Pałacu w Chałupkach. Obiad w Restauracji i spacer po parkowych ścieżkach z pewności umilą Wam dzień i zapadną w pamięć na długo.

Join the discussion