fbpx
Przełęcz położona w Beskidzie Śląsko-Morawskim – Pustevny

Przełęcz położona w Beskidzie Śląsko-Morawskim – Pustevny

Summary:

Cały weekend zapowiadał się deszczowy, więc kiedy tylko nieprzewidywalna pogada zmienia się na naszą korzyść siadamy na maszyny i obieramy kierunek Czechy…

Cały weekend zapowiadał się deszczowy, więc kiedy tylko nieprzewidywalna pogada zmienia się na naszą korzyść siadamy na maszyny i obieramy kierunek Czechy … a dokładnie miejscowości Vsetni i Pustevny.

Szybki plan

Wszystkie znaki na niebie i aplikacje pogodowe wskazują nam, że mamy pogodę do godziny 17:00. Gdy planujemy trasę na zegarku jest godzina 9:55. Szybko się ogarniamy i już 20 minut później jesteśmy na drodze w kierunku Vsetni. Na miejscu mamy plan zobaczyć pałacyk, który jest popisową atrakcją tego miasta.

Podgląd trasy w kierunku Vsetni

Po około godziny jazdy dojeżdżamy do centrum, gdzie po krótkim podjeździe na szczyt miasta widzimy po swojej prawej stronie zaplanowany pałacyk. Parkujemy na przeciwko niego (warto zaznaczyć, że na miejscu nie ma dedykowanego parkingu, trzeba poszukać miejsca w okolicy). Na pierwszy rzut oka wygląda na zamknięty, a jest to związane z tym, że wokół niego rozłożone jest rusztowanie. Jak się okazuje później, bez problemu możemy go zwiedzić. Za 50 czeskich koron, można wejść na punkt widokowy z panoramą na całe miasto.

Pałacyk w Vsetni z perspektywy naszego parkingu
Details
Vsetni

Dodatkową atrakcją w pałacyku, są tematyczne wystawy na półpiętrach. Niezależnie od stałych wystaw, możemy zobaczyć również te tymczasowe, w naszym przypadku była to ekspozycja wózków dziecięcych na którą się nie zdecydowaliśmy związku z ograniczeniami czasowymi 🙂

Klatka schowa w drodze na punkt widokowy

Po zapoznaniu się z wystawami na półpiętrach, zostają nam ostatnie drzwi na punkt widokowy. Po wyjściu od razu widzimy nasze motocykle z trochę innej perspektywy 🙂

Punkt widokowy, a na dole nasze motocykle

Kierunek Pustevny – nasz główny cel

Po około godzinnej przerwy w Vsetni, obieramy kierunek Pustevny. Wyjeżdżamy z centrum i po około 15 minutach jazdy wjeżdżamy na to co motocykliści lubią najbardziej … kręte zakręty i piękne widoki. Droga jest genialna i polecam z ręką na sercu dla każdego motocyklisty. Całe 45 minut jazdy mamy świetne widoki i dobrej jakości drogę. Nie mogłem sobie wymarzyć niczego lepszego dnia.

O Pustevny

Pustevny jest przełęczą położoną w Beskidzie Śląsko-Morawskim pomiędzy dwoma szczytami Radegast. W okresie zimowym jest to znany czeski ośrodek narciarski, który tłumnie odwiedzają turyści. Kompleks powstał w XIX wieku i zlokalizowany jest w pięknym miejscu, gdzie odwiedzić można zabytkowe atrakcje. Czym cechuje się ten region?

Atrakcje turystyczne

W tym miejscu z pewnością warto odwiedzić skansen ziemi włoskiej, gdzie znajduje się mini dolina i drewniane miasteczko. Ciekawie prezentuje się również Zamek w Frydek-Mistek, który początkowo pełnił rolę grodu stworzonego w gotyckim stylu. W dzisiejszych czasach w zamku znajduje się Muzeum Beskidzkie. Miłośnicy urokliwych kapliczek odwiedzić mogą kaplicę św. Cyryla i Metodego w Trojanivicach, która istnieje od XIX wieku. Niedaleko miasta  Štramberk położona jest Jaskinia Šipka, w której w trakcie badań archeologicznych znaleziono szczękę neandertalskiego dziecka. Na uwagę zasługuje także zespół zabytków powstałych na cześć Zygmunta Freuda w Příborze. Położony jest tutaj dom Freuda, muzeum oraz rynek noszący jego imię. 

Przyroda i geografia regionu

Region ten położony jest we wschodniej części Republiki Czeskiej, stanowiąc jednocześnie fragment Moraw Północnych. Od północy graniczy ze Śląskiem Cieszyńskim, z krajem Opawa-Ostrawa, od południa z Morawami Południowymi, natomiast od wschodu ze Słowacją, a od zachodu z Morawami Środkowymi. Beskidy są znanym pasmem górskim, które powstało w wyniku wypiętrzani alpejskiego. Cechują się zaokrąglonymi szczytami i licznymi skałami osadowymi i zbudowanymi z fliszu karpackiego. W tym niezwykłym miejscu podziwiać możemy kaskady i wodospady, jak również torfowiska, łąki, doliny i jeziora. Jeśli chodzi o florę Pustevny, w większości składają się na nią klony, buki, jodły i położone wysoko kostrzewy. W przypadku fauny mamy do czynienia ze zwierzętami leśnymi, takimi jak wilki, jelenie, niedźwiedzie, dzięcioły, żmije, rysie i inne. 

Kilka słów o historii Pustevny

Pustevny to piękne miejsce, które warto odwiedzić bez względu na pogodę. Do miejscowości dojdziemy pieszo, zimą dojedziemy kolejką linową lub dojedziemy rowerem. Okazuje się, że to jeden z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych w Beskidach, natomiast symbolem całego regionu jest pomnik Radegasta, który znajduje się po drodze na Radhošť. W XVIII wieku blisko kaplicy powstała tutaj pustelnia dla jednej osoby, skąd wywodzi się nazwa miejscowości. Ostatnim z pustelników był tutaj Feliks, który zginął w sanktuarium w 1784 roku. W 1891 roku powstało pierwsze schronisko Pústevňa, natomiast kilka lat później zbudowano schronisko o nazwie Šumná.

Wzrost zainteresowania turystów sprawił, że znacząco zwiększono bazę hotelową i noclegową. Otworzono Libušín i Maměnka w 1899 roku, zaprojektowane przez słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. 

Dzwonnica

Unikalnym obiektem na Pustevnach jest stuletnia dzwonnica z drewna, którą także zaprojektował Dušan Jurkovič. Pierwotne plany architekta przechowywane były w Słowackim Archiwum Państwowym w Bratysławie. Na ich podstawie odbudowano dzwonnicę i w 1997 roku pokryto ją nowym gontem. 

Wybierając się na wycieczkę w te rejony warto udać się na górę Radhošť, uważaną za symbolem całego regionu. Po drodze podziwiać można posąg pogańskiego boga urodzaju Radegasta, który stworzył rodak z Frensztatu, Albína Polášek. Pustevny to zapadająca w pamięć przełęcz położona w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Turyści z pewnością znajdą tu szereg atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć w tym niezwykłym miejscu. 

Details
Pustevny

Na miejscu możemy motocyklem podjechać do określonego miejsca. Po „nogach” zostaje nam do zrobienia około 15 minut spacerkiem 🙂 Na miejscu możemy zjeść smacznie w kilku knajpach oraz podziwiać ciekawą architekturę.

Cel podróży zdobyty 🙂

Szybki obiadek i szybki powrót

Po szybkim obiadku mamy dwie godziny do deszczu i … dwie godziny trasy. Siadamy na maszyny i ruszamy w kierunku domu. Całą trasę udało nam się przejechać bez deszczu chociaż chwilami kropiło.

Join the discussion