fbpx
Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle

Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle

Summary:

Chwila przejaśnienia i prze pogodzenia tej pięknej Polskiej Jesieni. Nie ma co marnować dnia, wychodzę szybciej z pracy i ruszam na szybką trasę w okolicy Wisły.

Adam Małysz był jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich skoczków narciarskich. W swoich najlepszych czasach był ulubieńcem niemal każdego Polaka. Nic dziwnego, że na jego część została nazwana jedna ze skoczni narciarskich.

Parking pod skocznią – po prawej wyciąg krzesełkowy na szczyt

Skocznia narciarska im. Adama Małysza

Skocznia znajduje się w Wiśle, czyli mieście położonym w województwie śląskim. Dokładnie zlokalizowana jest na północnym stoku grzbietu Cienków. Została otwarta 17 września 2008 roku. Razem z Wielką Krokwią, znajdującą się w Zakopanem, zaliczana jest do dużych skoczni narciarskich. Rozmiar HS wynosi 134 m, a punkt konstrukcyjny, według którego ustala się noty za odległość skoku, równa się K120. Rekord obiektu należy do Stefana Krafta, który w 2013 roku skoczył na odległość 139 metrów. Jednak nie jest to najdłuższy skok, gdyż aż czterech innych zawodników, skoczyło dalej niż Kraft, ale prawie każdy z nich swój skok podparł. Byli to:

Peter Prevc, który 16 stycznia 2014 roku oddał skok na odległość 140 metrów,

Kamil Stoch, który w kwalifikacjach 15 stycznia 2015 roku skoczył na odległość 139,5 metrów,

Anders Bardal, którego skok w kwalifikacjach 15 stycznia 2015 roku wyniósł 140 metrów,

Piotr Żyła, który jako jedyny z wymienionych skakał w warunkach letnich i osiągnął odległość 140 metrów, ale nie ustał swojego skoku,

Budynek na przeciwko skoczni

Wszystkich miejsc na trybunach skoczni, według oficjalnych informacji jest 8 tysięcy, natomiast tych siedzących 1233. Nawierzchnia skoczni została pokryta igelitem, czyli tworzywem sztucznym, który jest uzyskiwany w procesie polimeryzacji chlorku winylu oraz estrów kwasu akrylowego. Skocznia narciarska im. Adama Małysza została dodatkowo wyposażona w wyciąg krzesełkowy, czyli pewien rodzaj kolei liniowej, która jest w stanie transportować turystów na krzesełkach, ale również w mrożone tory najazdowe oraz sztuczne oświetlenie.

Mapka dojazdu do Skoczni

Details
Skocznia Adama Małysza w Wiśle 1/2

Historia skoczni

Pierwsza konstrukcja skoczni w Wiśle została zbudowana już w 1932-1933. Pierwszym skoczkiem, który ustanowił rekord obiektu, był Mieczysław Kozdruń, skaczący w 1933 roku na odległość 41 metrów. Przez kolejne 20 lat obiekt nie przeszedł żadnych zmian ani gruntownych przebudowań. Wydarzyło się to dopiero w 1953 roku.

Po jakimś czasie po przebudowie obiektu zaczęto organizować na nim oraz na normalnej Skalite w Szczyrku Puchar Beskidów, który był uznawany za prestiżowe oraz międzynarodowe zawody. Odbywały się one, aż do 1987 roku, ale w ostatnich dwóch edycjach zostały one zamienione ze skoczni normalnej Skalite w Szczyrku na Salmopol, znajdujący się również w owej miejscowości. Skocznia przeszła kolejną rozbudowę w latach 1966-1967, natomiast jej plany przygotował uznany projektant skoczni narciarskich w Polsce, Jerzy Muniak.

Skocznia w pełnej okazałości – zdjęcie zrobione na parkingu

Do 2001 roku oraz sukcesów Adama Małysza, konstrukcja skoczni pozostawała przez lata niezmieniana. Dopiero triumfy polskiego mistrza sprawiły, że podjęto decyzję o wybudowaniu nowego obiektu, którego punkt konstrukcyjny będzie wynosił K120. W ten oto sposób, ostatnie zawody na starej skoczni odbyły się w 28 lutego 2001 roku. Były to Mistrzostwa Polski. Konkurs został w pewnym momencie przerwany i rozpoczęty od nowa. Taka decyzja zapadła po rekordowym skoku Roberta Matei, który skoczył na odległość 119 metrów, ale swojego skoku nie ustał. Druga próba odbycia się konkursu zakończyła się już powodzeniem, a podczas jej trwania najdłuższy skok oddał Wojciech Skupień, lądując na 105 metrze.

Skocznia w obecnej postaci

W 2003 roku nastąpił nowy rozdział w życiu skoczni, ten, którego ogólny zarys jest widoczny obecnie. W owym roku został podpisany przez ówczesnego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego dokument potwierdzający w uroczysty sposób rozpoczęcie budowy, czyli akt erekcyjny. Natomiast budowa ruszyła pełną parą zimą 2004 roku. Prace nad budową obiektu nie przebiegały pomyślnie, a termin jej ukończenia był zmieniany kilkukrotnie. Ostatecznie prace zostały ukończone latem 2008 roku, a całkowity koszt budowy skoczni zamknął się w granicach 48 milionów złotych.

Pierwszy skok Adama Małysza

Pierwszy skok na nowym obiekcie wykonał naturalnie Adam Małysz, który przeskoczył punkt konstrukcyjny o kilka metrów. Nie ma dokładnych danych, gdyż skok nie był mierzony. Nieoficjalnie mówi się o skoku na odległość 126 metrów. Obiekt został oficjalnie otworzony wraz z Letnimi Mistrzostwami w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej i wtedy, został nazwany imieniem i nazwiskiem polskiego mistrza, który tego dnia wygrał ów konkurs, skacząc na odległość 132,5 metra. Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich odbyły się na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle dopiero 9 stycznia 2013 roku, ale od tego roku Puchar Świata gości w Wiśle co roku. Konkurs w 2013 roku w Wiśle wygrał Anders Bardal.

Aby możliwe było przeprowadzenie konkursów w okresie zimowym przy dodatnich temperaturach, postanowiono rozpocząć montaż torów lodowych. Inwestycja kosztowała 2 829 000 złotych brutto.

Powrót do domu przez Szczyrk

Informacje praktyczne o skoczni

Skocznia znajduje się w Wiśle przy ulicy Malinka 4. W lipcu i sierpniu, czyli w okresie wakacji, obiekt jest czynny codziennie w godz. od 10:00 do 18:00. W czerwcu oraz we wrześniu wyciąg również jest czynny codziennie, ale w godz. od 10:00 do 17:00, jednakże wyciąg jest uruchamiany co pół godziny. Natomiast w pozostałych miesiącach wyciąg jest czynny codziennie w godz. od 10:00 do 16:00, ale również jest on uruchamiany co pół godziny.

Powrót do domu – podgląd trasy

Details
Skocznia Adama Małysza w Wiśle 2/2
Join the discussion