fbpx
Hradec nad Moravicí i powrót przez Szczyrk

Hradec nad Moravicí i powrót przez Szczyrk

Summary:

Na cały dzień zapowiada się piękna pogoda, tak więc przygotujemy bandziora i ruszamy w stronę Czeskiej granicy.

Na cały dzień zapowiada się piękna pogoda, tak więc przygotujemy bandziora i ruszamy w stronę Czeskiej granicy. W dzisiejszym planie chcemy odwiedzić piękny zameczek w Czeskiej miejscowości Hradec nad Moravicí, a następnie wrócić do domu przez Koniaków i Szczyrk 🙂 Zapowiada się około 400 km do pokonania w siodle mojej Suzuki 🙂

Kierunek Hradec nad Moravicí

Wyjeżdżamy klasycznie z Raciborza i wpadamy na trasę, którą jechaliśmy ostatni raz.. wczoraj 🙂 Jest to jeden z moich ulubionych fragmentów tak więc nie narzekam i lecimy dalej. Dojeżdżamy do Chałupek gdzie na głównym skrzyżowaniu odbijamy w prawo gdzie po okołu 10 km przekraczamy granicę Czeską i wpadamy na dobrej jakości drogę, której niewątpliwym atutem jest duża lesistość i świetne zakręty. Dojeżdzamy do Czechosłowackiego rejonu umocnień, gdzie normalnie zawijaliśmy w stronę Polskiej granicy ale tym razem jedziemy dalej w głąb Czech. Po 15/20 kilometrach dojeżdzamy do ciekawej miejscowości gdzie na dziko możemy popływać. Tym razem nie korzystamy ale miejsce mamy zapisane na „kiedy indziej” 🙂

Jeziorko w Dolni Benesov

Z Dolni Bensov mamy około 30 kilometrów do zaplanowanego celu. Po krótkiej przerwie pakujemy się ponownie na motocykl i bez przerw dojeżdżamy do celu. Korzystamy z uroków tego, że podróżujemy na moto i parkujemy praktycznie pod samym wejściem.

Parking pod wejściem na Zamek w Hradec nad Moravicí

Podgląd trasy

Details
Hradec nad Moravicí - 1/4

Dzisiaj związku z ograniczonym czasem mojej pasażerki, nie damy rady zwiedzić zameczku, ale na pewno tutaj wrócimy w najbliższej przyszłości. Dojeżdżamy akurat w porze obiadowej, tak więc wybieramy przy zamkową restauracje i jak to w Czechach wybór pada tylko na … smażony syr z chranolkami 😀

Przy zamkowa restauracja, w której zjedliśmy obiad

Zamek Hradec nad Moravicą to jedno z ciekawszych miejsc kraju morawsko-śląskiego. Kompleks składa się między innymi z Białego Zamku, czyli klasycystycznej rezydencji, obok której widnieje wieża tego samego koloru. Kolejną częścią jest Czerwony Zamek w noegotyckim stylu, gdzie obecnie znajduje się restauracja i hotel. Dookoła rozpościera się ogród zajmujący znaczącą część Parku Krajobrazowego. Wytyczone szlaki są ogromną atrakcją dla turystów, a z wieży widokowej znajdującej się na terenie Parku można zobaczyć panoramę miasta. Uroku temu miejscu dodaje również płynąca przez miasto rzeka – Moravica.

Historia

Jako była siedziba Przemyślidów twierdza jest mocno związana z historią Polski. Jak mówi legenda, w Hradcu korowód weselny księżniczki czeskiej Dobrawy napotkał korowód Mieszka I. Zapiski mówią, że od 990 do 1032 roku gród należał do państwa Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Później przez lata był on przedmiotem zatargów polsko-czeskich z powodu roszczeń dotyczących ziemi opawskiej i kłodzkiej. Dopiero w trakcie zawarcia pokoju kłodzkiego zostały wyznaczone granice, dzięki którym Czechy w pełni odzyskały prawa do tych terenów.

Zamek był wiele razy przebudowany, a jego wygląd zmieniał się, dopasowując do popularnych w danych epokach kierunków w sztuce i budownictwie. W XIII wieku następca Wacława I – Przemysł II Ottokar – na miejscu grodu postawił zamek w stylu gotyckim, a trzysta lat później zamek został przekształcony w renesansową twierdzę. Kolejna rekonstrukcja nastąpiła po pożarze w 1796 roku. Dokonano wtedy przebudowy zamku w pałac, a jego otoczenie przeistoczono w przydworny park w stylu angielskim. Odtąd pałac nazywano Zamkiem Białym, w odróżnieniu od stojącego nieopodal Zamku Czerwonego, którego architektura nawiązywała do średniowiecza.

Zwiedzanie

Zamek Hradec nad Moravici znany jest z bogatych zbiorów. Ciekawostką jest, iż posiada pierwotne umeblowanie, mimo wielu rekonstrukcji budynku. W kompleksie można oglądać luksusowe salony, biblioteki oraz galerie. Biblioteka z ponad piętnastoma tysiącami woluminów oraz galeria z pierwotnymi dziełami robią ogromne wrażenie. W zamku powstała również ekspozycja historyczna, gdzie zamieszczone są eksponaty z czasów Piastów, ale także rodu Pruskowskich, niemieckiego rodu Neffzernów, a nawet książąt Lichowskich. Kompleks pałacowy jest największym kompleksem zamkowym Województwa morawsko-śląskiego. Specjalnie dla zwiedzających przygotowano wiele miejsc, w których można kupić coś do jedzenia, pamiątki lub drobne upominki.

Kultura

Hradec  nad Moravici jest do dziś ważnym ośrodkiem kultury. W pałacu przebywały takie osobowości jak Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini czy Ferenc Liszt, car rosyjski Aleksander I, kanclerz austriacki Klemens Lothar Metternich lub cesarz niemiecki Wilhelm II. Do dziś jest tu organizowany jeden z najpopularniejszych czeskich festiwali konkursowych – „Hradec Beethovena”. Cenieni muzycy klasyczni z wielu krajów świata prezentują tu swoje umiejętności w grze na pianinie, skrzypcach, altówce lub wiolonczeli.

Po obiedzie…

Po obiedzie zostaje nam jeszcze chwilkę czasu, idziemy zobaczyć godziny otwarcia i cennik na przyszłość. Bezpłatnie można wejść na dziedziniec i obejść go dookoła. Zamek robi na mnie ogromne wrażenie, a stylem przypomina mi ten w Malborku.

Jedna z wież na dziedzińcu zamku.

Powrót do Baborowa

Zostało nam niewiele czasu tak więc wsiadamy na moto i jadę zostawić moją pasażerkę narzeczoną w Baborowie.

Details
Powrót do Baborowa - 2/4

Kierunek Koniaków i Karczma Ochodzita

W Baborowie wybija godzina 14:00, pogoda w pełni nie ma co wracać do domu, przestawiam nawigację na Koniaków gdzie będą na mnie czekać rodzice, którzy akurat swoją ekipą motocyklową byli w tym miejscu na obiedzie. Do celu mam 2 godziny drogi i około 130 km. Planuje przejechać bez przerwy co nie do końca się udaje ponieważ w połowie trasy musiałem za tankować mojego rumaka 🙂 Jadę przez Czechy tą samą drogą którą jechaliśmy przed chwilą we dwójkę i wbijam się w Opavie na dwupasmową drogę, następnie jadę na Ostavę, gdzie wpadam na autostradę w kierunku Frydek-Mistek. Co ciekawe okazało się, że motocykliści nie muszą posiadać vinet, czyli opłat za autostradę na wszystkich autostradach w Czechach.

Details
Kierunek knajpa Ochodzita w Koniakowie - 3/4

Kierunek Szczyrk i powrót do domu

Po półgodzinnej przerwie w Knajpie Ochodzita, wsiadamy w trzy motocykle i zjeżdżamy do Wisły, gdzie następnie odbijamy na głównym rondzie w stronie Szczyrku. Droga jest prze świetna, widoki genialne. Polecam dla każdego miłośnika górskich zakrętów. Na samym szczycie można chwilę odpocząć.

Szczyt w Szczyrku gdzie można chwilę odpocząć.

Po krótkim odpoczynku, zjeżdżamy w stronę Bielska, gdzie wpadamy na dwupasmową drogę w kierunku domu. Pogoda zaczyna się psuć i wiadomo już, że przed deszczem nie uciekniemy. Ostatnia godzina drogi przypada nam na powrót w deszczu 🙁 Jednak co to jest dla prawdziwych motocyklistów, nie ma że zimno i mokro, jedziemy dalej.

Details
Szczyrk i powrót - 4/4
Join the discussion