fbpx
Wszystko na temat Gwiazdy Północy

Wszystko na temat Gwiazdy Północy

Summary:

Gwiazda północy wskazuje punkt Polski, który jest wysunięty najdalej na północ. Ustalono to w 2000 roku, po dokładnych badaniach geodezyjnych, które dowiodły, że miejsce położenia Gwiazdy Północy jest wysunięte dalej od Rozewia (które wcześniej było uważane za polskie miejsce wysunięte najdalej na północ) o 2 metry.

Gwiazda Północy to kamień pamiątkowy znajdujący w jednej z nadmorskich miejscowości — Jastrzębiej Górze, dokładnie w gminie Władysławowo. Został utworzony z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry i to oni byli sponsorami budowy zabytku.

Co to jest Gwiazda Północy?

Ta atrakcja turystyczna wskazuje punkt Polski, który jest wysunięty najdalej na północ. Punkt ten ustalono w 2000 roku, po dokładnych badaniach geodezyjnych, które dowiodły, że miejsce położenia Gwiazdy Północy jest wysunięte dalej od Rozewia (które wcześniej było uważane za polskie miejsce wysunięte najdalej na północ) o 2 metry.

Pomnik Gwiazdy Północy w Jastrzębiej Górze.

W 2003 roku badania zostały ponowione przez Urząd Morski w Gdyni na odcinku Władysławowo — Karwia z „wieloletniego programu ochrony brzegów morskich”.

One potwierdziły wcześniejsze ustalenia i określiły dokładną szerokość i długość geograficzną. Najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce leży na współrzędnych: 54°50’08.8 N 18°18’00.5 E i jest to miejsce, w którym znajduje się Gwiazda Północy.  

Wygląd Gwiazdy Północy

Samo dojście do tej atrakcji turystycznej jest niezwykle ciekawe i malownicze. Do Gwiazdy Północy prowadzi nas leśna, przepiękna ścieżka pod nazwą: „Aleja Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry”. Ową ścieżką dochodzimy do punktu docelowego — pamiątkowego kamienia.

Można również dojść plażą, podziwiając uroki morza i mocząc stopy w chłodnej wodzie Bałtyku. Na zabytku widnieje tabliczka, na której znajduje się znak orła, róża wiatrów oraz dokładne współrzędne geograficzne punktu. Podestem dla kamienia są prostokątne, marmurowe tabliczki, na których widnieją nazwiska fundatorów zabytku.

Miejsce jest bardzo zadbane, wokół znajduje się wiele drzew i krzewów, a dodatkowo można usiąść na ławce i odpocząć czytając książkę, słuchając muzyki, bądź po prostu podziwiając to cudowne miejsce. Co więcej, kamień położony jest na klifie, więc za nim zachwyca nas niesamowity widok na Morze Bałtyckie.  

Ciekawostki

Przy zejściu na plażę, zaraz pod klifem, na którym znajduje się Gwiazda Północy, jest postawiony biało — czerwony słupek. Co on oznacza? Najbardziej wysunięty punkt na północ, ale tuż przy morzu.

Widok na plaże w Jastrzębiej Górze — przy Gwieździe Północy

Podczas wyprawy pod słynny obelisk, można również zejść na plażę i zobaczyć opisany słupek lub nawet rozłożyć ręczniki i plażować w najdalej wysuniętym na północ miejscu. 

Co ciekawe, niedaleko zabytku stoi willa z pokojami do wynajęcia, o tej samej nazwie – Gwiazda Północy. Jest to na pewno bardzo dobra lokalizacja, zachęcająca gości do wyboru właśnie tego miejsca na odpoczynek, zważywszy, że od centrum miasta dzieli ją zaledwie 100 metrów. 

W pobliżu obelisku znajdują się również inne atrakcje turystyczne warte odwiedzenia. Jest to Strondowy Jar – polodowcowy wąwóz z pięknymi widokami oraz klifowe wybrzeże wraz z plażą. Zwiedzanie Gwiazdy Północy może więc skończyć się nieco dłuższą wycieczką, podczas której zwiedzimy równie malownicze miejsca Jastrzębiej Góry. 

W wyniku badań w 2003 roku okazało się, że najdalej wysunięty punkt na północ przesunął się 176.4 m na zachód oraz o 5.3 m na północ w stosunku do pomiarów w 2000 roku.

 

Join the discussion