fbpx
Fokarium, czyli jedna z atrakcji na Helu

Fokarium, czyli jedna z atrakcji na Helu

Summary:

Fokarium to jedna z atrakcji Helu, która co roku przyciąga duże grono turystów, zwłaszcza tych podróżujących ze swoimi pociechami. W fokarium można podziwiać foki szare, które odgrywają niezwykle ważną rolę w ekosystemie Morza Bałtyckiego.

Fokarium to jedna z atrakcji Helu, która co roku przyciąga duże grono turystów, zwłaszcza tych podróżujących ze swoimi pociechami. W fokarium można podziwiać foki szare, które odgrywają niezwykle ważną rolę w ekosystemie Morza Bałtyckiego. Dlatego, jeśli planujesz tegoroczne wakacje spędzić na Helu, to Fokarium powinno znaleźć się na liście miejsc, które warto odwiedzić.

Historia Helskiego Fokarium

Fokarium w Helu znajduje się przy ulicy Morskiej i bez wątpienia jest to obowiązkowy punkt wycieczki dla turystów przebywających na Półwyspie Helskim. Jak wiadomo na co dzień, nie mamy raczej możliwości obserwowania tych wspaniałych zwierząt, więc wizyta w takim miejscu będzie na pewno sporym przeżyciem nie tylko dla dzieci, lecz dla nas samych również.

Historia Fokarium znajdującego się na Helu sięga 31 marca 1992 roku. To wtedy właśnie na teren Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego trafiła pierwsza foka znaleziona przez rybaków na plaży w Juracie. Chore zwierzę o imieniu Balbina bardzo szybko doszło do zdrowia. Ponadto okazało się, że Balbina to jednak samiec.

Wystawa tematyczna wewnątrz fokarium.

W powstałym kompleksie znajdują się foki szare, które są nie tylko obiektem obserwacji naukowych, czy przeróżnych badań biologicznych, hodowlanych i weterynaryjnych, ale także się tu rozmnażają, są leczone, a po pewnym czasie systematycznie wypuszczane na wolność.

Oprócz tego helskie fokarium bierze czynny udział w organizowanej akcji krajów nadbałtyckich, która ma na celu przede wszystkim odtworzenie populacji fok i ich ochronę. Zwierzęta te żyją zarówno w głębokim, jak i płytkim basenie, a dla osób odwiedzających to miejsce udostępniono również podziemie do obserwacji fok oraz budynek z salami edukacyjnymi, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat tych interesujących zwierząt.

Rehabilitacja fok

Fokarium znajdujące się na Helu to nie tylko wspaniała atrakcja dla turystów, ale również ośrodek rehabilitacji tych jakże pięknych i mądrych zwierząt. W to miejsce trafiają foki chore, ranne, czy osłabione, które wymagają opieki medycznej i rehabilitacji. Gdy ich leczenie przebiega pomyślnie po pewnym czasie rekonwalescencji, są z powrotem wypuszczane na wolność.

Jedna z kilku fok w fokarium na Helu.

Do fokarium trafiają przede wszystkim młode foki, które straciły kontakt z karmiącą matką z różnych przyczyn i nie potrafią jeszcze polować na ryby, bo ich głównym pokarmem w pierwszych tygodniach życia jest mleko matki.

Dlaczego warto odwiedzić fokarium na Helu

Wycieczka do fokarium to możliwość podziwiania z bliska fok szarych i poszerzenie wiedzy na temat ich życia. Obok basenów, gdzie pływają foki, znajduje się muzeum, w którym możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tych wspaniałych zwierząt. Podczas wyświetlanego seansu filmowego zdobędziemy mnóstwo wartościowej wiedzy.

Ponadto obserwując z bliska foki, możemy trafić również na ich karmienie, które będzie fajnym przeżyciem, gdyż wtedy foczki prezentują swoje zdolności aktorskie, które z pewnością wywołają uśmiech na naszej twarzy.

Są to bardzo sympatyczne zwierzęta, które wykazują się wieloma śmiesznymi zachowaniami. Jedne plują, wyją, jeszcze inne buczą, czy pokazują różne sztuczki, a wszystko po to, aby dostać swoją nagrodę w postaci smacznej rybki.

Dlatego będąc na Helu bez wątpienia, warto odwiedzić to miejsce, aby poznać te przemiłe zwierzęta tym bardziej, kiedy na wakacje wybieramy się z dziećmi. Na pewno będą zachwycone z wizyty w fokarium i będą miały miłe wspomnienia na długie lata.

 

Join the discussion