fbpx
Muzeum Obrony Wybrzeża Helu — poznajmy największą wystawę granatów w Polsce

Muzeum Obrony Wybrzeża Helu — poznajmy największą wystawę granatów w Polsce

Summary:

Każdy, kto interesuje się historią, doskonale wie, że półwysep Helski ma niezwykle bogatą, a jednocześnie trudną historię. To właśnie tam swoją kartę w historii najsilniej zapisała II wojna światowa.

Każdy, kto interesuje się historią, doskonale wie, że półwysep Helski ma niezwykle bogatą, a jednocześnie trudną historię. To właśnie tam swoją kartę w historii najsilniej zapisała II wojna światowa.

Wejście do Muzeum Obrony Wybrzeża Helu.

Nie da się ukryć, że Muzeum Obrony Wybrzeża Helu to idealne miejsce do tego, by zapoznać się z historią zmagań polskiej obrony w 1939 roku i oczywiście przyjrzeć się największej wystawie granatów w Polsce.

Historia zmagań na Helu w Muzeum Obrony Wybrzeża Helu

Wspomniane już zostało, że Muzeum Obrony Wybrzeża Helu jest idealnym miejscem do tego, by zapoznać się z jednym z najciekawszych aspektów historii II wojny światowej. Warto bowiem wiedzieć, że to rejon umocnionego Helu był jednym z tych miejsc, które najdłużej utrzymywały obronę podczas pamiętanej kampanii wrześniowej.

Wnętrze jednej z ekspozycji w muzeum.

Niemniej jednak jeszcze przed samą wojną, na Helu powstało wiele konstrukcji obronnych, a co więcej, ustawiono także potężne, nadbrzeżne działa. Niemniej jednak w momencie, kiedy na Hel wdarły się wojska niemieckie, ustawiona została bateria Schleswig-Holstein.

Wnętrze bunkru z ekspozycją muzealną.

To właśnie w tych obiektach, które obecnie zostały odrestaurowane, znajduje się Muzeum Obrony Wybrzeża Helu. Co prawda jest to jedynie jedna z części Helskiego Kompleksu Muzealnego śmiało, jednak można uważać ją za najważniejszą.

Jakie wystawy można podziwiać w Muzeum Obrony Wybrzeża Helu?

Muzeum Obrony Wybrzeża Helu zaprasza turystów przede wszystkim na podziwianie głównego obiektu wystawienniczego. Jest nim wojenne stanowisko ogniowe B-2 o nazwie „Bruno”.

Wojenne stanowisko ogniowe B-2 o nazwie „Bruno”.

To właśnie tam można znaleźć kilka niezwykle ciekawych wystaw, zarówno tych, które są stałe, jak i tych, które są czasowe. Do obejrzenia jest, chociażby:

  • Sala komandora Zbigniewa Przybyszewskiego — był to jeden z dowódców baterii, a obecnie jest to patron Muzeum Obrony Wybrzeża Helu.
  • Wystawa pod tytułem „Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku”
  • Wystawa pod tytułem „32 dni Obrony Helu”
  • Wystawa pod tytułem „Wojna i Medycyna”

Największa wystawa granatów w Polsce i inne ciekawostki o muzeum

Spośród wymienionych powyżej wystaw, na największą uwagę zasługuje przede wszystkim największa ekspozycje granatów w Polsce. Taką kolekcją nie może poszczycić się żadne, inne muzeum, które kolekcjonuje zbiory wojenne. Turyści powinni pamiętać, że tuż obok Muzeum Obrony Wybrzeża Helu znajduje się również militarny skansen.

Można tam podziwiać torpedy, miny czy innego rodzaju artylerię. Co więcej, w pobliżu działa też wąskotorowa kolejka. Jej zadaniem jest dowiezienie turystów z Muzeum Obrony Wybrzeża Helu, prosto do Muzeum Kolei Helskiej. Turyści powinni również dowiedzieć się, ile trwała sama obrona Helu.

Kolejka wąskotorowa.

Mówi się, że podczas całej kampanii wrześniowej, była ona najdłuższa. Wobec tego przez ile czasu żołnierze polskiej armii bronili półwyspu? Otóż zacięte walki obronne prowadzone były przez równo 32 dni.

Działa na zewnętrznej ekspozycji.

Właśnie dlatego, jedna z wystaw w Muzeum Obrony Wybrzeża Helskiego nosi nazwę „32 dni Obrony Helu”. Niestety po 32 dniach półwysep upadł, jednak jego obrona na zawsze już wpisała się do wojennej historii. 

Join the discussion