fbpx
Wieża Kierowania Ogniem — centrum kierowania baterią Schleswig-Holstein

Wieża Kierowania Ogniem — centrum kierowania baterią Schleswig-Holstein

Summary:

Na szczególną uwagę na półwyspie Helskim zasługuje Wieża Kierowania Ogniem, która została zaadaptowana na muzeum. Dawniej, było to centrum kierowania ogniem słynnej baterii Schleswig-Holstein. Co powinni o niej wiedzieć turyści?

Półwysep Helski, który dziś tętni życiem i przyciąga spragnionych wrażeń turystów, podczas II wojny światowej, był miejscem jednych z najbardziej zaciętych walk armii polskiej z najeźdźcą.

Wieża kierowania ogniem na półwyspie Helskim.

Oczywistym staje się więc fakt, że na tym terenie pozostało wiele dowodów na waleczność polskiej obrony, które obecnie są jednymi, z największych atrakcji historycznych.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak Wieża Kierowania Ogniem, która została zaadaptowana na muzeum. Dawniej, było to centrum kierowania ogniem słynnej baterii Schleswig-Holstein. Co powinni o niej wiedzieć turyści?

Historia powstania Wieży Kierowania Ogniem

Wieża Kierowania Ogniem jest jednym z najważniejszych zabytków, które pozostały po czasie II wojny światowej. To właśnie ona była uwzględniania we wszystkich strategiach walki na Helu. Wieża to została w całości wybudowana przez Niemców, tuż po zdobyciu Helu – 32 dniach obrony półwyspu.

Wystawa wewnątrz wieży z makietą Helu.

Niemcy stworzyli ją na potrzeby baterii Schleswig-Holstein, która składała się z trzech, największych podczas tego okresu armat – 406 milimetrów. Ma ona wysokość około 25 metrów, a także betonowe ściany o grubości od 60 do nawet 100 centymetrów. Dawniej na szycie wieży znajdował się dalmierz obrotowy, a obecnie został utworzony tam taras widokowy.

Od momentu swojego powstania, wieża funkcjonowała aż do początku 1942 roku. Właśnie wtedy zadecydowano o przeniesieniu działu do Francji, by skuteczniej bronić Wał Atlantycki.

Wieża Kierowania Ogniem na Helu- co obecnie można w niej zobaczyć?

Najwięcej uwagi w Wieży Kierowania Ogniem na Helu warto poświęcić dolnym pomieszczeniom. To one były centrum dowodzenia największej baterii na świecie Schleswig-Holstein.

Obecnie pomieszczenia te zostały na ekspozycje muzealne i stanowią ciekawą podróż do przeszłości dla zwiedzających. W wieży tej znajduje się kilka, tematycznych wystaw, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Do najciekawszych należą:

  • Wystawa poświęcona pisarzowi i maryniście kapitanowi Olgierdowi Borchardtowi.
  • Wystawa pod tytułem „siódme niebo” – jest to odtworzenia mieszkania wspomnianego już kapitana Olgierda Borchardta.
  • Wystawa pod tytułem „Polski wywiad w czasie II wojny światowej”.
  • Wystawa audiowizualna pod tytułem „Ciekawostki najcięższej artylerii — historia największych armat na świecie”.
  • Wystawa sprzętu łączności wojskowej, czyli radiostacje i inne urządzenia.
  • Wielkoformatowa mapa podglądowa obejmująca cały Półwysep Helski.
  • Turyści mają możliwość zapoznania się z zasadami działania zarówno dalmierza, jak i dalocelownika.
  • Wystawa odtworzonych modeli obejmujących pojazdy pancerne z czasów II wojny światowej.

Co jeszcze czeka na turystów w Wieży Kierowania Ogniem?

Na najwyższym piętrze wieży, gdzie dawniej znajdował się dalmierz, obecnie zorganizowany jest taras widokowy. Jest to idealny punkt na zakończenie zwiedzania Wieży Kierowania Ogniem.

Z jego podestu rozciąga się malownicza panorama na cały Półwysep Helski. Turyści więc mogą podziwiać morze, cypel oraz zatokę. Jest to świetne miejsce do refleksji i uporządkowania wiedzy zdobytej podczas zwiedzania wieży.

Join the discussion