fbpx
Piana delle Orme – interaktywne muzeum II Wojny Światowej

Piana delle Orme – interaktywne muzeum II Wojny Światowej

Summary:

Wielu z nas zapewne zna drugą wojnę światową albo z opowieści dziadków, albo z programów historycznych emitowanych przez stacje telewizyjne. Jednak nie każdy z nas miał okazję zobaczyć na żywo uzbrojenie wykorzystywane w trakcie wojny.

Wielu z nas zapewne zna drugą wojnę światową albo z opowieści dziadków, albo z programów historycznych emitowanych przez stacje telewizyjne. Jednak nie każdy z nas miał okazję zobaczyć na żywo uzbrojenie wykorzystywane w trakcie wojny zarówno przez Aliantów, jak i przez państwa osi. Dzięki nowemu wpisowi dowiecie się dla czego warto odwiedzić Piana delle Orme w miejscowości Latina.

Inscenizacja pokazująca walki w Afryce

Czym jest Piana delle Orme?

Jest to muzeum znajdujące się we włoskim miasteczku Latina. Na powierzchni około dwudziestu pięciu tysięcy metrów kwadratowych zgromadzono zarówno eksponaty militarne dotyczące drugiej wojny światowej, jak i również te dotyczące życia codziennego w dawnych Włoszech takie jak na przykład ciagniki rolnicze.

Wejście do muzeum Piana Delle Orme

Jednak większość to zabytki militarne z okresu drugiej wojny światowej. Znajdziemy wśród nich takie eksponaty jak armaty przeciwpancerne. W zbiorach muzeum znajdują się uzbrojenie wykorzystywane jednakowo przez państwa osi, a także przez aliantów. Poznamy w nim przebieg walk armii Włoskiej w Afryce, kulisy lądowania pod Anzio, walki o Sycylię, czy też bliskiej dla Polaków bitwy o klasztor na górze Monte Cassino. Poznamy też tragiczne losy Włoskich Żydów wywiezionych przez Niemców do obozów zagłady, z których wielu nie przeżyło.

Takich i wiele innych traktów, można oglądać w muzeum Piana Delle Orme

Na pochwałę zasługują również bogate makiety przedstawiające sceny między innym walk, jakie toczyła armia włoska z wojskami alianckimi w Afryce Północnej. Dzięki bogatości zgromadzonych zbiorów możemy namacalnie zobaczyć, z jakimi trudnościami musieli się mierzyć żołnierze obu stron konfliktu oraz w jaki sposób sam konflikt przebiegał. Jest to dość ciekawe, ponieważ z jednej strony mamy państwa osi, które w początkowych latach konfliktu odnoszą zwycięstwo za zwycięstwem, natomiast z czasem zaczynają przegrywać, co doskonale widać między innymi w jakości uzbrojenia i wyposażenia, jakimi dysponowały.

Insenizcja pokazująca życie rolników w latach 20/30 we Włoszech

Podobną ewolucję możemy dostrzec w uzbrojeniu aliantów, którzy stopniowo dostosowywali się do nowych realiów walki. Co ciekawe nie są to zbiory państwowe, gdyż jest to muzeum prywatne, a większość zbiorów zgromadził prywatny przedsiębiorca Mariano De Pasquale, który latami gromadził zbiory muzealne, a po jego śmierci muzeum prowadzi jego rodzina. Jeżeli chodzi o ceny biletów to normalny kosztuje 13 euro, ulgowy dla seniorów 11 euro, a dla dzieci pomiędzy 6 a 14 rokiem życia 9.50 euro. Warto dodać, że cały teren jest zadbany oraz ma miejsce na piknik, oraz restaurację, gdzie możemy w spokoju odpocząć oraz posilić się.

Podsumowanie

Piana delle Orme w miejscowości Latina to bardzo ciekawe muzeum, które z pewnością spodoba się fanom militariów oraz drugiej wojny światowej. A nawet jeśli nie jesteście fanami militarnych klimatów, to i tak warto je odwiedzić z racji wystaw dotyczycących życia w przedwojennych Włoszech, oraz z czasów wojny.

Insenizacja pokazująca wyjazd wojsk Włoskich na front

Muzeum ma też szczególny charakter, ponieważ pokazuje obie strony konfliktu, oraz koszmar, jakim była druga wojna światowa. Dla tego też, jeżeli tylko macie możliwość odwiedzenia Piana delle Orme to jak najbardziej warto to zrobić.

Join the discussion