fbpx
Cerveteri – wodospady Castel Giuliano

Cerveteri – wodospady Castel Giuliano

Cerveteri to urokliwe miasteczko należące do prowincji Rzymu, znajdujące się w regionie Lacjum. Może się ono poszczycić bogatą historią oraz urokliwym krajobrazem, dzięki czemu jest atrakcyjne turystycznie dla osób, które cenią sobie kontakt z odległą przeszłością oraz możliwość relaksu. Czym charakteryzuje się Cerveteri i co warto zwiedzić będąc w tym mieście? 

O Cerveteri słów kilka

Cerveteri znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co wiele mówi o bogatym zarysie historycznym tego miasta. Jego historia sięga aż do roku 1400 p.n.e. Założone zostało przez neolityczne plemię zwane Pelagzami, ale przez znaczną część swego istnienia należało do Etrusków. To właśnie im miasto zawdzięcza największe atrakcje, będące jednocześnie cudownym reliktem przeszłości.

Turyści na własne oczy mogą ujrzeć pozostałości świątyń, fragmenty murów obronnych czy cysterny służące starożytnym do magazynowania wody. Będąc w Cerveteri nie można przejść obojętnie obok etruskiej nekropolii, obfitująca w komory grobowe ozdobiona antycznymi malowidłami. Miasteczko jest więc idealne dla osób kochających antyk.

Wodospady Castel Giuliano

Około 8 kilometrów od Cerveteri znajduje się zamek Giuliano należący do miasta Bracciano. Prowadzi do niej piękna trasa turystyczna obfitująca w bujną roślinność śródziemnomorską oraz sieć urokliwych wodospadów. Teren ten jest atrakcyjny dla miłośników spacerów i jazdy na rowerze oraz dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wypoczynek na świeżym powietrzu. 

W drodze do wodspadów

Ścieżka o średnim stopniu trudności prowadzi pomiędzy strumieniami i prowadzi do niektórych z głównych wodospadów: najwyższy z nich, nazwany Górnym Wodospadem, osiąga rozmiar 30 metrów i spada do małego jeziora. Pozostałe wodospady jakie można spotkać na tej trasie spacerowej to: Ospedaletto, Wodospad Dolny, Wodospad Arenile i del Moro. Długość trasy wodospadowej wynosi mniej więcej 5 kilometrów, więc tempem spacerowym można ją pokonać w około półtorej godziny.

Atrakcje zamku Giuliano

Zamek Giuliano stanowi pozostałość po starożytnej osadzie etrusko-rzymskiej. Obecnie jest urokliwym miejscem obfitującym w ciasne uliczki charakterystyczne dla włoskich miasteczek. Główną atrakcją zamku Giuliano jest Pałac Patrizzi. Historia tego pałacu jest niezwykle bogata, bowiem pierwotnie powstał on w czasach świetności osady rzymskiej, by wieki później trafić w ręce szlacheckiej rodziny rzymskiej Orsini. Ostatecznie pałac trafił w ręce Patrycjuszy, którzy odnowili budynek, a jego wnętrza ozdobili freskami włoskiego malarza Giuseppe Passeriego.

W drodze powrotnej z wodospadów

Wizytówką pałacu są wewnętrzne ogrody ozdobione głównie przez wiele odmian róż. Warto wybrać się do zamku Giuliano podczas festiwalu róż, bowiem wtedy istnieje możliwość zwiedzenia ogrodu wewnętrznego w pełnym rozkwicie. Jest to gratka nie tylko dla osób kochających kwiaty. Oryginalnie udekorowany ogród stanowi wizualną atrakcję również dla postronnych turystów, którzy pragną wypocząć w pięknym włoskim miasteczku

Region w okolicy Cerveteri jest więc bogaty w dziedzictwo przeszłości oraz cudowne krajobrazy. Będąc w okolicach Rzymu, warto wybrać się w nad piękne wodospady, by odpocząć od zgiełku miasta w towarzystwie pięknych cudów natury.

Join the discussion

2 komentarze
  • Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).

  • Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂