Caprarola – malowniczo położona miejscowość w regionie Lacjum we Włoszech. To cudowne małe miasteczko kryje w sobie wiele tajemnic i niespodzianek. Główną atrakcję stanowi niespotykany Pałac Farnese, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów z całego świata. Przyjrzyjmy się mu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Pałac Farnese – garść historii
Rozpoczęcie budowy datuje się na 1515 rok. Pałac położony na północ od Rzymu został wybudowany na polecenie kardynała Alessandra Farnese zgodnie z projektem Giacomo Barozzi da Vignola. Farnese dnia 13 października 1534 roku została wybrany na papieża, a imię które przyjął brzmiało Paweł III.

Villa miała pełnić funkcję letniej rezydencji rzymskiego prałata. W miejscu, w którym wybudowano pałac wcześniej istniała średniowieczna forteca. Architekt budujący Pałac Farnese kazał zburzyć fortecę, a jedyne co po niej zostawił to fundament. Na jego podstawie wzniósł budowle w kształcie graniastosłupa. Inspirowana antykiem stylistyka opierała się na symetrii z systemem pięciokątnym.
Opis Pałacu Farnese
Przed głównym wejściem do budynku znajdują się dwubiegunowe schody. Nad nimi rozpościera się widok na pokaźne okna sali balowej. W środku wilii odnajdziemy okrągły dziedziniec z dwupoziomowymi arkadami. Nad dziedzińcem możemy zwiedzić wiele interesujących apartamentów.

W bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu dostępne są piękne tarasowe ogrody zwane Ogrodami Farneńskimi, które zachwycają przybyłych gości. Prace nad ogrodem rozpoczęły się w 1565 roku pod kierownictwem Giacomo Del Duca, które trwały aż do 1630 roku. Ogród jest reprezentatywnym przykładem późnorenesansowego stylu. Aleje ogródków prezentują różnorodne, cenne i niespotykane gatunki drzew.
Wnętrza pałacowe stanowią niebywałą atrakcję turystyczną, ponieważ zostały zachowane w bardzo dobrym stanie. Wśród licznych cennych fresków, jakie możemy podziwiać we wnętrzach, jednym z najcenniejszych jest słynna Sala del Mappamondo (Sala mapy świata). Stworzenie jej miało na celu zilustrowanie wszystko znanych odkrywcom miejsc istniejących na świecie w roku 1574.

Pałac to skarbnica znakomitych fresków z tamtego okresu, wewnątrz podczas jego budowy pracowali najlepsi malarze i architekci tamtych czasów. Pomysł umieszczenia fresków we wnętrzu pałacowym zainicjował uczony Annibal Caro wraz z Onofrio Panvinio. Wykonaniem zajął się Taddeo Zuccari, który nie zdążył dokończyć swoich prac, a po jego śmierci zastąpił go jego brat Frederico. Freski ukończył znany pod pseudonimem Bertoja – Jacopo Zanguidi.
Pałac Farnese jest jednym z najcenniejszych budowli manierystycznych we Włoszech, cenionym i odwiedzanym przez wielu turystów na całym świecie.
Ciekawostki
Pomimo regularnej fasady składającej się z czterech piętr obiekt ma pięciokątny plan. Co więcej, Pałac stanowił główne tło podczas kręcenia popularnego serialu telewizyjnego Medici: Masters of Florence. W lipcu 2015 roku Pałac Farnese został przekazany Dyrekcji Muzeów Regionalnych Lacjum.