fbpx
Pałac Wenecki – klejnot Wiecznego Miasta

Pałac Wenecki – klejnot Wiecznego Miasta

Summary:

Rzym znany jest ze swojej długiej i niezwykłej historii. Od wieków był symbolem bogactwa i potęgi, przez co zasłużenie nazywany był również Caput Mundi — stolicą świata. Aktualnie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, chcących zanurzyć się w niesamowitą atmosferę ponadtysiącletniego miasta nad Tybrem.

Rzym znany jest ze swojej długiej i niezwykłej historii. Od wieków był symbolem bogactwa i potęgi, przez co zasłużenie nazywany był również Caput Mundi — stolicą świata. Aktualnie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, chcących zanurzyć się w niesamowitą atmosferę ponadtysiącletniego miasta nad Tybrem.

W obfitości atrakcji łatwo jednak się zagubić i przegapić miejsca mniej znane, a zdecydowanie warte odwiedzenia. Jednym z takich miejsc jest Pałac Wenecki, położony tuż przy Wzgórzu Kapitolińskim, czyli w samym centrum Rzymu. Dlaczego warto go odwiedzić? 

Niezwykła historia Pałacu Weneckiego

Pałac Wenecki położony jest przy Placu Weneckim. Powstał pod koniec XV wieku według projektu Leona Battisty Albertiego, pochodzącego z Genui wszechstronnego architekta i uczonego. Wedle jego wizji wybudowano wówczas zarówno plac jak i otaczającego go budynki. Sam pałac powstał na zlecenie weneckiego duchownego, w późniejszych latach również papieża — Pawła II, który obrał go na swoją siedzibę. Ciekawostką jest to, iż papież ten upodobał sobie oglądanie ze swojej rezydencji wyścigów, których trasa biegła przez tereny miasta wokół jego siedziby.

Pałac Wenecki od frontu

Rezydencja pełniła rolę domu papieża aż do połowy XVI wieku. W późniejszych latach wykorzystywany był jako ambasada. W ciemnym okresie historii Pałacu zamieszkiwał go sam Benito Mussolini. Upodobał on sobie pałacowy balkon jako miejsce wygłaszania przemówień do mieszkańców Rzymu. Po drugiej wojnie światowej z tego samego miejsca dowódcy wojsk alianckich oglądali zwycięską defiladę z okazji pokonania faszyzmu.  

Architektura Pałacu 

Założeniem architektonicznym pałacu było pokazywanie Kościoła Katolickiego jako potężnej i wszechwładnej instytucji, mogącej olśniewać obserwatorów swoim bogactwem i rozmachem. Z tego powodu bryła pałacu jest ciężka i monumentalna, dodatkowym akcentem jest również wieża. Wyraźnie renesansowy charakter budowli podkreślają nieskończone arkady, pilastry i kolumny, które możemy zaobserwować na froncie budowli.

Widok z Pałacu Weneckiego na Plac Wenecki

Wnętrza udekorowano malowidłami i tapiseriami. Na dziedzińcu placu ustawiono fontannę — ponieważ budynek powstał na zlecenie kardynała, który z pochodzenia był Wenecjaninem, fontanna nawiązuje do jego miejsca urodzenia, przedstawiając weneckiego dożę rzucającego do morza pierścień, co jest symbolem zaślubin miasta z morzem. 

Aktualne wykorzystanie budowli

W tym momencie budynek jest wykorzystywany jako przestrzeń muzealna, gdyż znajduje się tam Museo nazionale del Palazzo di Venezia — znajduje się tam kolekcja sztuki: głównie obrazów, rzeźb oraz gobelinów, pochodzących z okresów od pierwszych lat Chrześcijaństwa aż do wczesnych lat Renesansu. Znajduje się tam również biblioteka oraz Instytut Archeologii i Historii Sztuki. Pozostałością po Mussolinim jest również jego niedokończony bunkier, który odkryto w 2010 roku pod budynkiem Pałacu

Taras widokowy na Pałacu Weneckim

Z całą pewnością Pałac Wenecki jest interesującą atrakcją Rzymu, z burzliwą historią oraz interesującą architekturą. Zwiedzając Wieczne Miasto zdecydowanie poza fontanną Di Trevi oraz Muzeami Watykańskimi warto odwiedzić tę Renesansową perełkę i zagłębić się w jej tajemnice. 

Join the discussion

2 komentarze
  • Autor, pomylił Pałac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny. Na zdjęciach jest Ołtarz Ojczyzny, który powstał pod koniec XIX wieku. Pałac Wenecki to kwadratowy budynek po prawej stronie patrząc na wprost Ołtarza Ojczyzny.