fbpx
Mosta – miasto wspaniałej rotundy

Mosta – miasto wspaniałej rotundy

Summary:

Świątynia w Moście z pewnością robi imponujące wrażenie na każdym z turystów. Warto jednak wiedzieć, że Mosta Dome zyskała tak ogromną popularność ze względu na wydarzenie, które zapisało się w maltańskiej historii jako „cud w rotundzie”.

Malta staje się coraz popularniejszym celem wycieczek turystów z całego świata. To niewielkie, wyspiarskie państwo stale zachwyca swoją unikalnością i tajemniczością.

W jej sercu znajduje się jedno z większych miast – Mosta, które znane jest jako miasto wspaniałej rotundy. To właśnie ono jest jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości na Malcie. Co warto więc o Moście wiedzieć?

Mosta w pigułce- czyli kiedy powstała słynna rotunda?

Wiele turystów błędnie utożsamia symbol miasta, czyli rotundę z pierwszym kościołem, jaki w ogóle pojawił się na Malcie. Co ciekawe, uprzednio na miejscu dzisiejszej rotundy znajdowała się inna, dużo mniejsza świątynia Ta’Ziri, która powstała w XVII wieku.

Rotunda przed wejściem

Rotunda zaś powstała nie co później, bo jej budowlę rozpoczęto dopiero w latach 60 XIX wieku. Mosta Dome została zaprojektowana przez jednego z najwybitniejszych, maltańskich architektów- Giogrio Gorgnet de Vasse. Sama świątynia została wybudowana na palnie rzymskiego Panteonu, w stylu neoklasycznym. Co ciekawe, jej budowa zajęła aż 28 lat. 

Cud w Moście- co wydarzyło się w rotundzie?

Świątynia w Moście z pewnością robi imponujące wrażenie na każdym z turystów. Warto jednak wiedzieć, że Mosta Dome zyskała tak ogromną popularność ze względu na wydarzenie, które zapisało się w maltańskiej historii jako „cud w rotundzie”.

Rotunda w środku

Miał on miejsce podczas II wojny światowej, kiedy to maltańczycy poddani zostali najcięższej próbie w ich życiu. Nie można bowiem zliczyć ilości bombardowań, których ofiarą była właśnie niewielka Malta. Jako, że Mosta znajduje się w centrum kraju, to właśnie ona była najciężej dotknięta działaniami zbrojnymi. W roku 1942 Luftwaffe zrzuciło na rotundę aż 3 pociski.

Replika pocisku z II Wojny Światowej

Niemniej jednak dwa z nich odbiły się bez wywołania eksplozji, a trzecia z bomb o wadze ponad 500 kilogramów, przebiła kopułę kościoła i wdarła się do środka. W rotundzie ówcześnie przebywało około 300 osób, w oczekiwaniu na wieczorne nabożeństwa. Cudem było to, że bomba, mimo iż przebiła kopułę nie wybuchła, ani nikogo nie zraniła. Od tamtej pory, maltańczycy uważają to za swoisty cud, a rotunda stała się prawdziwym symbolem miasta.

Mosta- miasto, które zapragnęło mieć własny Panteon

Mosta jest jednym z największych miast na Malcie, gdyż liczy sobie ponad 19 tysięcy mieszkańców. Niemniej jednak zasłynęła ona z własnego Panteonu, czyli wspomnianej już rotundy. Czy wiedzieliście, że kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zbudowany został na planie rzymskiego Panteonu i jest do niego łudząco podobny?

Rotunda w środku

Co więcej rotunda jest jednym z największych kościołów w całym kraju! Do ciekawostek należy również fakt, że kopuła świątyni jest trzecią pod względem wielkości, niepodpartą kopułą na całym świecie. Podróżni z łatwością zauważą, że cała panorama Mosty zdominowana jest właśnie przez nią, a podczas zwiedzania np. pobliskiej Mediny, również kopuła rotundy w Moście rzuci się podróżnym w oczy. Dowodzi to faktu, jak monumentalnych rozmiarów jest ta budowla.

Niemniej jednak Mosta skrywa jeszcze wiele tajemnic, o których warto przekonać się osobiście.

Join the discussion