fbpx
Ggantija temples – tajemnicza atrakcja na wyspie Gozo

Ggantija temples – tajemnicza atrakcja na wyspie Gozo

Summary:

Wyspa Gozo jest uważana za jedną z najpiękniejszych w tej części basenu Morza Śródziemnego. Nie ma więc co się dziwić, że turyści tak chętnie wybierają się, by ją odwiedzić. Jedną z największych i najbardziej tajemniczych atrakcji wyspy są Ggantija temples. To właśnie ten kompleks świątynny jest miejscem wycieczek ciekawskich podróżnych, którzy pragną się im nie tylko przyjrzeć z bliska, ale również poznać skrywany w nich sekret.

Wyspa Gozo jest uważana za jedną z najpiękniejszych w tej części basenu Morza Śródziemnego. Nie ma więc co się dziwić, że turyści tak chętnie wybierają się, by ją odwiedzić. Jedną z największych i najbardziej tajemniczych atrakcji wyspy są Ggantija temples.

Wejście do kompleksu

To właśnie ten kompleks świątynny jest miejscem wycieczek ciekawskich podróżnych, którzy pragną się im nie tylko przyjrzeć z bliska, ale również poznać skrywany w nich sekret.

Ggantija temples- atrakcja starsza niż egipskie piramidy

Ggantija temples, które zlokalizowane są na wyspie Gozo to jeden z najstarszych kompleksów świątynnych na całym świecie! Co ciekawe, kompleks ten jest również jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych. Ggantija temples zostały odkryte w 1826 roku przez pułkownika Johna Otto Bayera.

Platformy dla zwiedzających

Co ciekawe, data powstania tego kompleksu świątyń w dalszym ciągu nie została dokładnie określona, niemniej jednak wskazuje się na to, że wzniesiono je wcześniej niż same egipskie piramidy czy słynny Stonehenge.

Widok z Ggantija temples na panorame Malty

Nie ma więc wątpliwości co do tego, że Ggantija temples są najstarszym, zachowanym kompleksem świątyń, który prawdopodobnie był miejscem kultu płodności, na co wskazują obecne tam figurki.

Ggantija temples- co warto o nich wiedzieć?

Świątynie Ggantija temples to cały kompleks pozostałości po dawnych budynkach sakralnych. W 1980 roku dostąpiły one zaszczytu i zaczęły figurować na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Są to świątynie megalityczne, a sama ich nazwa Ggantija pochodzi od słowa gigant, gdyż niegdyś uważano, że to właśnie giganci, wykorzystując swoją nadludzką siłę, wznosili tego typu kamienne konstrukcje.

Zwiedzanie Ggantija temples

Mieszkańcy wyspy Gozo, dalej są mocno przywiązani do tej legendy, gdyż kto inny jak nie giganci mogliby przenieść 5 metrowe bloki skalne ważące ponad 50 ton? Podczas zwiedzania Ggantija temples warto zauważyć, że w skład kompleksu wchodzi Świątynia Południowa, której powstanie datuje się na rok 3600 p.n.e., a także Świątynia Północna, która miała powstać w 3000 roku p.n.e.

Zwiedzanie Ggantija temples

Ciekawostki związane z Ggantija temples

Czy wiedzieliście, że świątynie Gantija temples, podobnie zresztą jak inne świątynie megalityczne na Malcie, skierowane są w stronę południową? Do dziś ciężko jest wyjaśnić, dlaczego właśnie w tę stronę kierowano budowle sakralne na wyspie. Co najważniejsze jednak dla podróżnych, to sam fakt, że ze wzgórza, na którym znajduje się ten kompleks rozciąga się przepiękny widok na panoramę wybrzeża wyspy Gozo, a przy dobrej pogodzie śmiało można dostrzec wybrzeże pobliskiej Malty!

Dodatkowo od Ggantija temples prowadzi jeden z najważniejszych szlaków turystycznych na wyspie Gozo, który ponownie oferuje turystom niezapomniane widoki. Świątynie te, były miejscem kultu płodności, czego dowodzą znalezione w nich figurki, które obecnie można podziwiać w Muzeum Archeologicznym Gozo.

Bez wątpienia kompleks ten jest niezwykle tajemniczy, a legendy z nim związane stale zaskakują turystów. Warto więc, zgłębić jego sekrety osobiście i nie pominąć wyspy Gozo, podczas wakacji na Malcie.

Join the discussion