fbpx
Katakumby, groty i atrakcje Rabatu na Malcie

Katakumby, groty i atrakcje Rabatu na Malcie

Summary:

Malta to państwo – wyspa, na której łączy się kultura europejska z kulturą Afryki północnej. Wyspa ta zlokalizowana prawie na środku Morza Śródziemnego przez wieki była poddawana wpływom różnych kultur. Wzajemne oddziaływanie tych kultur sprawiło że na wyspie wymieszały się kultury Fenicjan, Rzymian, Greków, Arabów, chrześcijan i muzułmanów. Odzwierciedleniem tej mieszanki jest język, architektura i pozostałości po pierwszych chrześcijanach na Malcie w mieście Raba

Malta to państwo – wyspa, na której łączy się kultura europejska z kulturą Afryki północnej. Wyspa ta zlokalizowana prawie na środku Morza Śródziemnego przez wieki była poddawana wpływom różnych kultur. Wzajemne oddziaływanie tych kultur sprawiło że na wyspie wymieszały się kultury Fenicjan, Rzymian, Greków, Arabów, chrześcijan i muzułmanów. Odzwierciedleniem tej mieszanki jest język, architektura i pozostałości po pierwszych chrześcijanach na Malcie w mieście Rabat.

Czym cię zaskoczy Rabat?

Sama nazwa wskazuje na bardzo odległe powstanie Rabatu, pochodzi ona z języka Semickiego i tłumaczone jest jako peryferie lub przedmieście, czym w rzeczywistości była przynależąc do większego miasta Mdina, która była kiedyś stolicą tego kraju. Odlegle pochodzenie wskazuje że znajdziemy tutaj perełki turystyczne wskazujące na wielokulturowe wpływy na tym terenie.

Uliczki Rabatu

Piękna zachowana willa z czasów Rzymskich to przedsmak tego co skrywa jeszcze Rabat. Sama willa zwana Domem Rzymskim zachowała oryginalne mozaiki z tych czasów i są one porównywane z tymi pochodzącymi z Pompejów. Ciekawe jest połączenie Rzymskiego życia z  muzułmańskimi  cmentarzem, który powstał na ruinach tego domu.

Wszystkie odnalezione na wyspie artefakty są prezentowane obecnie w Domvs Romana. Zaskoczeniem będzie także budynek szpitala Św. Ducha wybudowany już w XIV wieku i przez 600 lat służący jako szpital. Obecnie znajduje się w tym budynku Archiwum Narodowe.

Katakumby i Św. Paweł

Pomimo wielowiekowej historii, to te związana z ukształtowaniem się chrześcijaństwa są najbardziej popularnymi miejscami odwiedzanym w Rabacie. Rozległy system podziemnych grot i katakumb pochodzących z czasów Rzymskich i służących jako grobowce dla mieszkańców, obecnie są otwarte dla turystów i chętnie odwiedzane.

W Katakumbach

Ciekawym unikalnym eksponatem jest zachowany z tych czasów stół agape służący do uczt po zmarłych, oraz przy samej ceremonii pogrzebowej. Podziemne katakumby i groty wykorzystywał najsłynniejszy rozbitek na wyspie czyli Św. Paweł.

W grocie tej miał nauczać ten Apostoł i od jego imienia pochodzi nazwa Groty Św. Pawła. Grota ta nazywana jest kolebką chrześcijaństwa na wyspie, gdyż przez 3 miesiące swego pobytu Św. Paweł nauczał i szerzył wiarę w tym miejscu.

Lokalne przysmaki i architektura

Na uwagę na pewno zasługują domy, w żółtym kolorze piaskowca ozdobione kolorowymi balkonami z soczystą zielenią pnącą się po murach i balkonach. Kolorowe okna i typowe balustrady balkonów to pozostałości po wpływie kultury arabskiej, która nadała niepowtarzalnego uroku małym uliczkom. 

Ryneczek w Rabacie

Cały ten klimat sprawia że Rabat to idealne miejsce do spacerów, a także spędzenia chwili w cukierni i spróbowania słodkich ciasteczek z figami lub nugatem. Warto skosztować słodkiego maltańskiego wina, które było już wytwarzane za czasów Fenicjan, a smak maltańskich pomidorów i oliwek na długo pozostanie nam w pamięci.

Lokalnym przysmakiem jest pączek z nadzieniem serowym ricotta lub papką z groszku popularnie zwanym pastizzi o pikantnym smaku, który można zamówić w lokalnych barach.

Join the discussion