fbpx
Blue Grotto – spektakl natury na maltańskim wybrzeżu

Blue Grotto – spektakl natury na maltańskim wybrzeżu

Summary:

Malta słynie z pięknych widoków i fascynujących miejsc. Blue Grotto idealnie wpisuje się w wyjątkowy charakter wyspy. Przepiękny pokaz magicznej gry świateł, jaki odbywa się tutaj każdego dnia powoduje, że Błękitna Jaskinia jest punktem obowiązkowym dla każdego turysty odwiedzającego Maltę.

Malta słynie z pięknych widoków i fascynujących miejsc. Blue Grotto idealnie wpisuje się w wyjątkowy charakter wyspy. Przepiękny pokaz magicznej gry świateł, jaki odbywa się tutaj każdego dnia powoduje, że Błękitna Jaskinia jest punktem obowiązkowym dla każdego turysty odwiedzającego Maltę.

Blue Grotto – miejsce, które musisz zobaczyć!

Jak głosi legenda, nazwa Blue Grotto związana jest z jednym z członków brytyjskiej armii. Żołnierz skojarzył miejscowe jaskinie z tymi, które widział na Capri i które wywarły na nim piorunujące wrażenie.

Widok na wybrzeże przy Blue Grotto

To właśnie on jako pierwszy miał użyć tego określenia również w odniesieniu do maltańskich krajobrazów. Nazwa ta funkcjonuje po dzień dzisiejszy i znana jest chyba wszystkim, którzy kiedykolwiek mieli w ręce przewodnik po Malcie lub też odwiedzili tą wyjątkową wyspę.

Łódki czekające na turystów

Atrakcję stanowi kompleks siedmiu jaskiń i grot skalnych, które wyrzeźbione zostały przez morskie fale, uderzające o brzeg i nieustannie żłobiące swoje korytarze. Południowo-zachodnie wybrzeże co roku przyciąga rzesze turystów, chcących na własne oczy zobaczyć przepiękną grę świateł.

Jej scenę stanowią skalne ściany i tafla wody, przyjmująca na ten czas kolor błękitnego nieba. Blue Grotto to największa i najbardziej imponująca jaskinia, spośród całego kompleksu. Pozostałe 6 jaskiń jest znacznie mniejszych, choć i one noszą swoje nazwy, jak np. Kocia Jaskinia czy też Jaskinia Lustrzanego Odbicia.

Spektakl natury w Błękitnej Jaskini

Najlepiej kompleks jaskiń zwiedza się okolicy południa. To właśnie wtedy, zwłaszcza w pogodne, słoneczne dni, przyroda funduje tutaj prawdziwy pokaz swoich możliwości. Ten cudowny spektakl podziwiać można od wewnątrz – z łódki lub statku przewożących turystów w pobliże jaskiń.

Miejsce załadunkowe turystów

Odwiedzając to miejsce warto jednak skorzystać z punktu widokowego, z którego rozciąga się przepiękny widok na cały kompleks. Błękit nieba niemalże odbija się wówczas od białego dna, znajdującego się pod jaskiniami, nadając wodzie wyjątkowy, kobaltowy odcień.

Światło prezentuje swoje możliwości również na ścianach grot, tworząc na nich fantazyjne wzory, układające się w barwne odbicie podwodnego świata. Dominują tutaj fioletowy, pomarańczowy i zielony, które współgrają z błękitem przejrzystej wody. Wszystko to sprawia, że Blue Grotto, wraz z pozostałymi jaskiniami, uznać można za wyjątkowy cud, jaki stworzyła sama natura, bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony człowieka.

Nie tylko jaskinie…

Chociaż Błękitna Jaskinia najlepiej prezentuje się w promieniach południowego słońca, przepiękne są tutaj również jego zachody. Wówczas wybrzeże pustoszeje, a chowające się za horyzont słońce pięknie opromienia skalne groty.

Okolice Blue Grotto to także prawdziwa gratka dla miłośników nurkowania. Krystalicznie czysta, przejrzysta woda z chęcią odsłania swoje skarby. Tutaj wyruszają również zwolennicy wspinaczki na skałkach. Te w okolicy Błękitnej Jaskini to raj dla amatorów i średnio zaawansowanych wielbicieli wspinaczki.

Blue Grotto jest niezaprzeczalnie jedną z największych atrakcji Malty. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie piękno przyrody i naturalne krajobrazy. I choć na miejscu można spodziewać się tłumów turystów, odwiedziny w Błękitnej Jaskini to punkt obowiązkowy na mapie każdej podróży po Malcie

Join the discussion