fbpx
Ogród botaniczny Św. Antoniego

Ogród botaniczny Św. Antoniego

Summary:

Ogród botaniczny San Antion to oaza pełna różnorodnej roślinności położona w samym centrum wyspy na granicy miasta Attard. To kompleks pałacowo – ogrodowy, do którego warto zajrzeć gdy jesteśmy na Malcie.

Ogród botaniczny San Antion to oaza pełna różnorodnej roślinności położona w samym centrum wyspy na granicy miasta Attard. To kompleks pałacowo – ogrodowy, do którego warto zajrzeć gdy jesteśmy na Malcie.

Ogród botaniczny Św. Antoniego

Ta atrakcja cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko turystów. Również okoliczni mieszkańcy chętnie tutaj przychodzą aby zaznać odpoczynku na łonie natury i nasycić oczy pięknem tego miejsca.  

Co zobaczysz odwiedzając park San Antion?

Kompleks San Antion zachwyca ponadczasowym pięknem. Został zaprojektowany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Jest pełen stylowo urządzonych chodników, wiodących pośród sztucznych stawów szczodrze udekorowanych rzeźbami. Uroku również dodają im pływające łabędzie. To prawdziwy raj dla miłośników roślin, można tutaj znaleźć okazy botaniczne od egzotycznych kwiatów po cyprysy i palmy. Goście mogą podziwiać również faunę w ptaszarni.

Obfitość roślin jest uderzająca – są to egzotyczne kwiaty, palmy i cyprysy. Duża część zieleni pamięta czasy sprzed ponad trzech wieków, kiedy posadziła ją miejscowa ludność. Pośród niej wznosi się pałac oraz przyległa do niego kaplica pw. Matki Bożej z Pilar.

Skrywa ona sufit, na którym umieszczono herby wielkich mistrzów Antonio Manoel de Vilhena, Manuel Pinto de Fonseca i Emmanuel de Rohan – Polduc. Na dziedzińcu pod arkadami czekają na zwiedzających popiersia przedstawiające wszystkich prezydentów Malty.

Miłośników Game of Trones może zainteresować fakt, iż park jest miejscem gdzie kręcono sceny do tego serialu. Mimo tego, ze kompleks nie należy do największych atmosfera panująca w ogrodzie jest bajkowa. To idealne miejsce na relaks pośród zieleni po ciężkim dniu. 

Historia parku San Antion

Pałac San Antion wzniesiono w około 1600 roku jako letnia willa Antoine de Paule  i był wielokrotnie przebudowywany w latach 1623 – 36 na rezydencję Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego.

W latach 1798 – 1800 podczas okupacji francuskiej był miejscem gdzie spotykali się powstańcy maltańscy. Później za panowania brytyjskiego stał się siedzibą gubernatora. Zaś od momentu odzyskania niepodległości rezyduje w nim prezydent państwa. 

Ogród otaczający pałac początkowo był zarezerwowany jako miejsce rekreacji maltańskiej elity z kręgów politycznych. Otwarto go dla zwiedzających w 1882 czyniąc go dostępnym dla każdego konesera piękna i miłośnika przyrody. Wstęp do królewskich ogrodów  jest bowiem całkowicie bezpłatny. Jako, że pałac jest siedzibą głowy państwa nie można do niego wejść. 

Kultywowanie tradycji

W kompleksie San Antion organizowane są spotkania elit. Co roku w parku pałacowym spotykają się prezydenci różnych państw by zasadzić w nim nowe drzewa. Jest to wymowny symbol pokoju i wzajemnej przyjaźni między nimi. Tutejsze drzewa pomarańczy wydają obfity plon.

Rząd Malty zdecydował  się rozdawać plony z gajów i sadów przybywającym tutaj turystom jako prezent i pamiątka. Dzięki temu wizyta w tym miejscu wiąże się z pozytywnymi wspomnieniami, które z pewnością pozostaną z nami przez dłuższy okres czasu. 

Join the discussion