fbpx
Koloseum w Rzymie – opis, historia i ciekawostki

Koloseum w Rzymie – opis, historia i ciekawostki

Summary:

Koloseum jest jednym z najbardziej znanych, włoskich zabytków, który w starożytności był symbolem potęgi Imperium Romanum. Posiada ono bogatą, krwawą historię, która związana jest z cierpieniem ogromnej rzeszy ludzi.

Koloseum jest jednym z najbardziej znanych, włoskich zabytków, który w starożytności był symbolem potęgi Imperium Romanum. Posiada ono bogatą, krwawą historię, która związana jest z cierpieniem ogromnej rzeszy ludzi.

To właśnie w Koloseum odbywały się dawniej słynne walki gladiatorów. Wybierając się do Rzymu w celu zwiedzenia m.in.: Koloseum, warto poznać jego historię oraz najpopularniejsze ciekawostki, aby dowiedzieć się więcej o tym legendarnym miejscu.

Koloseum – opis

Koloseum jest amfiteatrem w Rzymie, a jego właściwa nazwa to amfiteatr Flawiuszów. Nazwa Koloseum wzięła się natomiast od wielkiego posągu Nerona, znajdującego się niedaleko budowli. Po raz pierwszy owej nazwy zaczęto używać we wczesnym średniowieczu. Koloseum jest ogromną budowlą, zbudowaną w kształcie elipsy. Jej długość wynosi 188 metrów, ma wysokość 48,5 metra, szerokość 156 metrów oraz obwód, wynoszący 524 metry.

Odkryte podziemne korytarze w Koloseum

O wielkości oraz pojemności Koloseum świadczy fakt, że owa budowla była w stanie pomieścić od 45 do 50 tys. widzów. Od strony zewnętrznej Koloseum posiada cztery kondygnacje, natomiast od strony wewnętrznej budowla liczy sobie o jedną kondygnację więcej. Cztery kondygnacje służyły dawniej jako układ pomieszczeń, w których znajdowały się m.in.: szatnie, bufety, klatki dla zwierząt oraz pomieszczenia dla gladiatorów. Do Koloseum można było się dostać poprzez jedno z 80 ponumerowanych wejść.

Koloseum – historia

Budowa Koloseum rozpoczęła się w 70-72 r., a zakończyła w 80 r.n.e. Budowla została wzniesiona na polecenie dwóch cesarzy z dynastii Flawiuszów: Wespazjana i Tytusa. Koloseum służyło jako miejsce, na którym odbywały się m.in.: walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta oraz bitwy morskie.

Wszystkie te atrakcje miały miejsce przed ogromną publicznością. Ostatnie z igrzysk miało miejsce w Koloseum w 528 roku. Kilkadziesiąt lat wcześniej, a dokładnie w 445 roku, Koloseum zostało poważnie uszkodzone na skutek trzęsienia ziemi. Pod koniec VI wieku zdecydowano się, aby wewnątrz budowli wybudować kościół oraz przekształcić arenę w cmentarz. Po upływie kolejnych wieków doszło do kolejnego trzęsienia ziemi, które tym razem sprawiło, że zawaliła się zewnętrzna, południowa ściana Koloseum.

Koloseum wewnątrz

Miało to miejsce dokładnie w 1349 roku. W kolejnych wiekach ta słynna, włoska budowla służyła m.in.: jako kamieniołom, ale w 1744 roku postanowiono zaprzestać wykorzystywać Koloseum do tej roli. Był to również czas, kiedy zostało ono ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan. Jednakże brak dowodów, które świadczyłyby o tym, że w przeszłości rzeczywiście dokonywano w tym miejscu mordów na chrześcijanach.

W II poł. XVIII wieku zdecydowano, że w Wielki Piątek będzie odbywała się w Koloseum droga krzyżowa pod przewodnictwem samego papieża. Koloseum zostało ogłoszone 7 lipca 2007 roku jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Koloseum – ciekawostki

Koloseum jest miejscem, które skrywa wiele ciekawostek. Oto najciekawsze z nich:

  • w średniowieczu krążyły legendy, że w Koloseum znajdują się wrota do piekła. Miało to związek oczywiście z historią tego miejsca i faktem, że bardzo wielu ludzi poniosło w owym miejscu śmierć.
  • Koloseum to jedno z miejsc, biorących udział w kampanii przeciwko karze śmierci. Każdego roku, tego samego dnia na murach amfiteatru Flawiuszów wyświetla się napis: „Tak dla życia, nie dla kary śmierci”.
  • Przed II wojną światową pojawił się pomysł, aby Koloseum przekształcić w luksusowy hotel. Plany zostały jednak pokrzyżowane przez wojnę.
Join the discussion