fbpx
Wyjątkowe Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze

Wyjątkowe Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze

Summary:

Muzeum Militarii w Jeleniej Górze składa się z dwóch głównych wystaw. Wystawa broni ciężkiej to szereg interesujących rzeczy a wśród nich można znaleźć między innymi: wyrzutnie rakiet kierowanych, liczne armaty polowe, kołowy transporter opancerzony.

Wystawa broni ciężkiej i sprzętu radiolokacyjnego 

Muzeum składa się z dwóch głównych wystaw. Wystawa broni ciężkiej to szereg interesujących rzeczy a wśród nich można znaleźć między innymi: wyrzutnie rakiet kierowanych, liczne armaty polowe, kołowy transporter opancerzony, czołg średni, armaty automatyczne, artyleryjską wyrzutnię rakietową Katiusza, wysokościomierz Bogata, zespół prądotwórczy APG, stację radiolokacyjną SON, haubicę dywizyjną, działa bezodrzutowe, ochraniacze pól minowych, minę morską, zestaw przeciwlotniczy a także śmigło samolotu. Wystawa sprzętu radiolokacyjnego posiada w swoich zbiorach stację: Grażyna, Bożena, Magdalena, Justyna, Daniela oraz Lena. Znajduje się tam również śmigłowiec, który został wykonany w Świdniku i służył jednostkom ratownictwa lotniczego kończąc swoją służbę w 2002 roku. 

Powstawanie muzeum 

Początkowo zabytki składowano w budynku, który należał do Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Cieplicach Śląskich. Sprzęt ciężki znajdował się na placu tego wydziału. W 1979 roku powstało Muzeum Walki i Pracę. Był to oddział Muzeum Okręgowego. W 2001 roku powstał Skansen Uzbrojenie Wojska Polskiego. Prezentowano tam zabytki techniki wojskowej. Od 2013 roku zmieniono nazwę na Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze. Muzeum znajduje się przy danej jednostce wojskowej. W Muzeum znajduje się sprzęt, który wykorzystywane przez Wojsko Polskie po 1945 roku. Sprzęt można zobaczyć nie tylko z zewnątrz ale również można zapoznać się ze szczegółami wyposażenia wewnętrznego. Muzeum zajmuje spory obszar a duża część sprzętu ustawiona jest na wolnym powietrzu. Wszystkie sprzęty są bardzo dokładnie opisane. 

Interesująca wystawa broni ciężkiej

Do wystawy tej należy bardzo duża ilość sprzętu Wojska Polskiego. Najciekawsze rzeczy to między innymi: 

  • Czołg średni który produkowany jest od 1944 roku. Czołgi takie używane były przez Związek Radziecki. Czołg ten ma ciężar 32 tony,  mieszczący pięciu żołnierzy. Jego maksymalna prędkość to 55 km na godzinę. 
  • Kołowy transporter opancerzony produkowany przez Związek Radziecki i używany przez układ Wojsko Warszawskiego oraz Związek Radziecki. Uzbrojony jest w karabin maszynowy. 
  • Wyrzutnia rakiet kierowany z przeciwlotniczego zestawu rakietowego. Sprzęt ten ma podwozie gąsienicowe, które przeznaczona jest do obrony wojsk i obiektów przed środkami napadu powietrznego. Masa wyrzutni w położeniu bojowym ma 20 ton a zestaw mieści trzech żołnierzy. 
  • Wysokościomierz Bogota służył do tego aby wykryć i określić wysokość obiektów powietrznych. Wykonany jest w technice lampowej. 
  • Zespół prądotwórczy, który służył do tego aby samodzielnie wytwarzać energię elektryczną zasilane z obcego źródła napięcia. Zespół miał moc 15 KW. 
  • Haubica dywizyjna, która była podstawowym elementem wyposażeniu pułku artylerii lekkiej. Produkowana była w hucie Stalowa Wola i należała do uzbrojenia Armii Czerwonej. W czasie II Wojny Światowej powstało 13600 egzemplarzy. Haubica obsługiwana była przez sześciu do ośmiu żołnierzy. 
  • Armata polowa wyprodukowana była przez Związek Radziecki i uważana jako jedną z najlepszych konstrukcji, które były używane podczas II wojny światowej. Miała za zadanie zniszczyć czołgi i wiele pojazdów opancerzonych. 
  • Działo bezodrzutowe służące do niszczenia pojazdów opancerzonych oraz do burzenia umocnień. Działa przez zastosowanie gazów prochowych przez otwory dyszowe. Obsługiwana przez trzech żołnierzy. 
  • Ochraniacz pól minowych stawiany był na terenie gdzie przewidziany był kierunek nadejścia wroga. Ochroniarz taki utrzymuje łańcuch. 
  • Mina morska składa się z dwóch części. Wybuch miny następował podczas złamania elementu wystającego z kadłuba miny co powodowało pęknięcie ampułki z elektrolitem. Zapalnik powodował wtedy detonacje materiału wybuchowego. Waga takiego materiału wybuchowego to 110 kg. 
  • Śmigło samolotu należało do samolotu transportowego, gdzie załoga składała się z dwóch osób. Samolot ten posiadał silnik o mocy 1000KM. 

Wystawa sprzętu radiolokacyjnego 

Muzeum znajduje się kilka stacji radiolokacyjnych i są to między innymi: 

  • Stacja Lena umożliwiała pomiar parametrów sygnału takich jak czas trwania impulsu, częstotliwość powtarzania, długość serii i częstotliwość powtarzania serii impulsów. Stacja Lena znajdowała się w latach 70 80 oraz 90 na wyposażeniu Wojska Polskiego. 
  • Stacja Grażyna w której skład wchodziła przyczepa z aparaturą i samochód z zespołami prądotwórczymi. Stacja Grażyna znajdowała się w latach 70 i 80 na wyposażeniu Wojska Polskiego. 
  • Stacja Magdalena posiadała 3 przyczepy antenową, wskaźnikową i zasilania. Miała możliwość pracować jako odległościomierz dookrężnie. 
  • Stacja Bożena posiada 5 jednostek jezdnych. Jej układ elektroniczny zbudowany jest w technice lampowej i półprzewodnikowej. 
  • Stacja Justyna służyła do wykrywania obiektów powietrznych. W jej skład wchodzą trzy samochody z aparaturą elektroniczną oraz aż 5 przyczep. 
  • Stacja Daniela służyła do wykrywania obiektów lecących na niskich wysokościach. Posiadała wóz nadawczo-odbiorcze-wskaźnikowy oraz specjalną przyczepę z masztem a także przyczepy do przewozu anteny. 

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze niewątpliwie jest bardzo interesującym obiektem historycznym. Jest to miejsca szczególnie ciekawe dla osób, które interesują się wojskiem i sprzętem wojskowym a także wyposażeniem użytkowanym podczas II wojny światowej. Pobyt w Muzeum będzie z pewnością niezapomnianą i cenną wizytą. 

Join the discussion