fbpx
Perła dolnośląskich gór – wieś Kamienica

Perła dolnośląskich gór – wieś Kamienica

Summary:

Województwo dolnośląskie oferuje multum przeróżnych atrakcji turystycznych, z których jedne są bardziej znane, a inne mniej. W przypadku tych drugich mała popularność bardzo często idzie w parze z niesamowitym klimatem tworzonym przez piękny krajobraz oraz ciekawe obiekty kultury i rekreacji.

Województwo dolnośląskie oferuje multum przeróżnych atrakcji turystycznych, z których jedne są bardziej znane, a inne mniej. W przypadku tych drugich mała popularność bardzo często idzie w parze z niesamowitym klimatem tworzonym przez piękny krajobraz oraz ciekawe obiekty kultury i rekreacji. Wieś Kamienica na przykład, pomimo małych rozmiarów i stosunkowo niskiego położenia, jest jedną z najpiękniejszych miejscowości górskich na terenie Śląska.

Podstawowe informacje o Kamienicy oraz jej historia

Kamienica to niewielka wieś położona w powiecie kłodzkim. Według statystyk liczy jedynie kilkudziesięciu mieszkańców, co dla wielu turystów jest jednym z czynników działających na korzyść jej atrakcyjności. Miejscowość została założona w 1596 roku przez drwali, którzy zajmowali się wyrębem okolicznych lasów oraz obróbką drewna. Na przestrzeni kilkuset następnych lat zmieniały się dominujące w Kamienicy gałęzie przemysłu.

W XVI wieku mieszkańcy wsi zajmowali się również górnictwem prowadzonym na rzecz mieszczącej się w okolicy manufaktury, uzdatniającej i przerabiającej wydobyte żelazo. W późniejszych wiekach wieś przeistoczyła się w ośrodek tkactwa, a ponadto w 1684 roku stała się własnością austriackiego arystokraty i ambasadora Michaela Wenzela von Althann , wchodząc wraz z kilkunastoma innymi miejscowościami w skład tzw. klucza strońskiego, będącego dość rozległym zbiorem dóbr ziemskich we wschodniej części ziemi kłodzkiej. W XVIII wieku Kamienica stała się własnością austriackich rodów szlacheckich von Wallis oraz von Mutius, aż w końcu w 1838 roku przeszła w ręce niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej, która kupiła ją razem z całym kluczem strońskim.

Poarzucony maluszek w centrum wsi Kamienica

Potencjał turystyczny miejscowości zaczął być wykorzystywany dopiero w XIX wieku, kiedy to popularność zyskał szlak prowadzący na szczyt Śnieżnika, będącego najwyższym punktem w tamtejszym masywie górskim. Podczas wędrówek tą trasą turyści mieli możliwość odpoczynku w jednej z leśniczówek zakupionych razem z kluczem strońskim przez księżniczkę Mariannę, co dodatkowo zwiększało popularność tej atrakcji.

Wynajęty domek zaraz przy wejściu na szlak górski w Kamienicy

Po II wojnie światowej i przeprowadzonej na tych terenach wymianie narodowościowej spadła zarówno liczba ludności Kamienicy, jak i jej posłuch wśród turystów. Sytuacja ta zmieniła się dopiero w 2002 roku, kiedy to na jednym ze stoków Zawady – grzbietu w Masywie Śnieżnika, został otwarty ośrodek narciarski.

Atrakcje turystyczne w Kamienicy

Najczęściej odwiedzanym przez turystów obiektem w Kamienicy jest stacja narciarska, mieszcząca się na północnym zboczu Zawady. Zbiegają od niej cztery trasy zjazdowe, z których jedna opada w stronę pobliskiej wsi Bolesławów. Wynosi ona 450 metrów, jest wyposażona w wyciąg zwany „Bolkiem” oraz oznaczona jest łatwym stopniem trudności (oznakowanie niebieskie). Pozostałe trzy trasy biegną w stronę Kamienicy.

Domek za dnia

Pierwsza z nich z wyciągiem „F1” ma 400 metrów, a sposób jej pokonania jest określany jako trudny (czerwone oznakowanie). Druga („P1”) i trzecia („P2”) to trasy łatwe, których długość wynosi po 300 metrów. Każdy ze stoków jest w razie potrzeby regularnie zaśnieżany, a najdłuższe z tras są dobrze oświetlone.

Atrakcje turystyczne w okolicach Kamienicy

Wokół wsi Kamienica znajduje się kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest tzw. Ogrójec, będący grupą rzeźb kamiennych przedstawiających śpiących apostołów oraz modlącego się Chrystusa. Lokacja mieści się powyżej Bolesławowa, a poniżej stacji narciarskiej na zboczu Zawady.

Zółty szlak w Kamienicy

Do tego miejsca prowadzi szlak biegnący od kościoła św. Józefa Oblubieńca w Bolesławowie, niecałe 3 kilometry od Kamienicy, będący jednocześnie Drogą Krzyżową. Nazwa Ogrójec nawiązuje do modlitwy Chrystusa w Ogrójcu przedstawionej w Biblii, podobnie jak sam sposób przedstawienia rzeźb. Oprócz miejsca kultu jest to jednocześnie punkt widokowy, z którego można zobaczyć piękną panoramę okolicznych gór i dolin.


Oprócz tego przez Kamienicę biegną dwa turystyczne szlaki prowadzące do różnych interesujących miejsc w sąsiednich miejscowościach, takich jak Głęboka Jama, czyli dolina erozyjna wcinająca się w zbocze góry Sadzonki, czy też wspomniana wcześniej leśniczówka księżniczki Marianny, w dalszym ciągu będąca górskim schroniskiem, którego historia sięga początków XIX w.

Join the discussion