fbpx
Wrocław – miasto stu mostów

Wrocław – miasto stu mostów

Summary:

Tym razem cel Wrocław. Do przejechania 170 km przy słonecznej pogodzie.

Wrocław miasto znane mi, a nawet bardzo znane ponieważ spędziłem tu ostatnie już 5(!) lat życia. Dlaczego? Chyba z tego samego powodu, który mają inni zamieszkujący to miasto studenci 🙂 Plan jest prosty, ruszamy z Raciborza i lecimy krajową 45’tką, aż do Krapkowic gdzie wjeżdżamy na autostradę A4. Przed nami pozostaje 91 km prostego kawałka asfaltu ?

Wrocław jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w kraju – nie tylko przez Polaków, ale również turystów z całego świata. Historyczne miasto z ogromnym bogactwem kulturowym, pełnym tajemnic i zaskakujących miejsc. Co warto zobaczy, będąc w stolicy Śląska?

Skarby Polski i jej historii – najciekawsze miejsca Wrocławia 

Wrocław od wielu lat zajmuje wysokie miejsca na listach podróżniczych miłośników turystyki. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem jako jedno z najstarszych miast Polski, Wrocław szczyci się niesamowitymi zabytkami i niezwykłym klimatem staropolskiego miasta. Oto kilka najbardziej interesujących miejsc, które musisz odwiedzić, będąc w stolicy Dolnego Śląska:

  • Ostrów Tumski
  • Stary Rynek
  • Panorama Racławicka
  • Hala Stulecia
  • Park Szczytnicki

Ostrów Tumski – historia Wrocławia w pigułce

Wrocław swoją historią sięga aż do X wieku – wspominając więc o zabytkach dziesięciowiecznego miasta, nie sposób nie wspomnieć o jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc historycznych. Ostrów Tumski jest najstarszą częścią dawnej osady i stanowi dla narodu polskiego niezwykle ważne miejsce, nie tylko ze względu na długą historię istnienia. Ta charakterystyczna część grodu była siedzibą pierwszych Piastów, a budowle związane z ich życiorysem nadal cieszą oko współczesnych mieszkańców. 

Ostrów Tumski niejednokrotnie pełnił rolę siedziby władców lub biskupów, przetrwał także wojenne porachunki, do dziś pozostając pięknym miejscem z głęboką historią.  

Zwiedzając Ostrów Tumski po prostu trzeba znaleźć czas na przestudiowanie architektury sakralnej – kolegiata Świętego Krzyża o okazałych rozmiarach stanowi jeden z najciekawszych i najstarszych zabytków Wrocławia. Oczywiście, nie należy zapominać o Archikatedrze św. Jana Chrzciciela – ta budowla jest już odrobinę młodsza od swojej poprzedniczki (powstała na przełomie XIII i XIV wieku), ale to właśnie ona nosi tytuł pierwszej w pełni gotyckiej świątyni w Polsce. Wkraczając do Ostrowa, z pewnością natkniecie się na Most Tumski – choć dla wielu może okazać się on mało atrakcyjny i intrygujący, to warto zauważyć, że jest to ogromna część historii tego miejsca. Aktualna konstrukcja istnieje od końca XIX wieku, jednak swoich poprzedników miała wielu, zawsze w tym samym miejscu. Już od XII wieku pełniły one funkcję graniczną między jurysdykcją miejską oraz kościelną.

Stary Rynek 

Polskie Starówki są jedną z ulubionych atrakcji turystycznych wielu podróżników – ich niepowtarzalny klimat, wiecznie tętniący życiem przyciąga do siebie każdego. Wrocławski rynek jest jednym z największych w Europie, a ratusz skupiający wokół siebie cały plac jest najwyższym w kraju. Corocznie w okresie świątecznym odbywa się tu jeden z piękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych. Przechadzając się po rynku, oprócz uroczych, wielokolorowych kamienic, warto zobaczyć z bliska nowoczesną Fontannę na placu Gołębim. 

Panorama Racławicka

Atrakcja szczególnie dla zwolenników sztuki i malarstwa, choć z pewnością każdy turysta zaskoczy się widokiem takiego dzieła. Panorama Racławicka należy do szeregu oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i stanowi opiekę nad niezwykle cenną twórczością polskich malarzy. Budynek eksponuje w swoim wnętrzu cykloramiczny obraz, wykonany techniką olejną – „Bitwa pod Racławicami” przedstawia jedno z ważniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego. Oglądając dzieło z XIX wieku, można choć w pewnym stopniu poznać bliżej historię insurekcji kościuszkowskiej.

Hala Stulecia

Świątynia sportowa dla kibiców siatkówki i nie tylko – będąc we Wrocławiu, warto poświęcić przysłowiowe pięć minut na odwiedziny na Zalesiu. Hala widowiskowo-sportowa jest obecnie w pełni dostępna dla zwiedzających. Architektura niewątpliwie robi wrażenie – Hala Stulecia należy do grona najciekawszych form budowli przeznaczonych do celów sportowych. Powstała na początku XX wieku i do dziś stanowi jeden z cenniejszych zabytków architektonicznych – potwierdza to fakt, że dwukrotnie trafiła na listę rejestru zabytków, a w 2006 roku została okrzyknięta obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Park Szczytnicki

Skoro Hala Stulecia, to trzeba wspomnieć również o Parku Szczytnickim. Choć Wrocław jest niezwykle bogaty w cuda natury, to ten park zdecydowanie wyróżnia się wielkością i atrakcjami na swoim terenie. Liczący około 100 hektarów raj przyrodniczy oferuje turystom aż kilkaset gatunków flory. Park Szczytnicki ma wyjątkowy klimat – na jego terenie można zwiedzić Ogród Japoński i podziwiać XVI-wieczny drewniany kościółek. 

Pogląd trasy z pierwszego dnia:

Details
Wrocław 1/2 - autostradą A4

Miasto stu mostów

Wrocław słynie z tego, że posiada podobnie jak Amsterdam (ale nie aż tak dużo :)) sporą ilość mostów i rzeczek, a związku z tym faktem też i uroczych wysp. Jedną z moich ulubionych jest Ostrów Tumski. Jest to najstarsza dzielnica, którą lubię za świetny klimat i styl. Nie spotkamy tutaj nowoczesnych biurowców, a jedynie pozostałości z poprzednich epok. Jedną z atrakcji dla których przybywa tutaj tłum ludzi jest most zakochanych na Ostrowie Tumskim, gdzie jeszcze niecały rok temu mogliśmy zobaczyć dosłownie tony kłódek zakochanych. Aktualnie to tylko historia ponieważ most przeszedł renowację, a przed nim zobaczymy znak o zakazie wieszania tychże kłódek 🙁

W drodze na Ostrów Tumski wzięliśmy co nie co z Pijanej Wiśni 🙂

Gdzie dobrze zjeść we Wrocławiu?

Naszym faworytem od lat jest Piekielny Kupiec na samym rynku. Jadamy tam już od przeszło 4 lat kiedy to przez przypadek trafiliśmy. W Piekielnym Kupcu mamy tylko jeden rozmiar pizzy czyli około 32 cm i mnóstwo rożnych konfiguracji. Do pizzy polecam zielone piwo, jest to jedyny w rodzaju drink, którego jeszcze nigdzie indziej nie spotkałem. Zielone piwo to nic innego jak trochę soku blue curacao i piwko jasne. Połączenie jest prze świetne szczególnie w lecie 🙂

Mój klasyczny wybór – „Namiestnik”

Co warto jeszcze zobaczyć we Wrocławiu?

Jest to pierwszy ale nie ostatni wpis na blogu o Wrocławiu. W przypadku dwu dniowego wypadu na pewno warto obejść całą starówkę i zgubić się w uliczkach rynku. Po drodze polecam podejść pod gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie spotkamy szermierza. Jeżeli będziecie mieli szczęście zobaczycie go z szablą, która notorycznie jest kradziona :O Nam tym razem się nie udało 🙁

Gmach Uniwersytety Wrocławskiego i szermierz.

Powrót już nie autostradą

W drugą stronę decyduje się na objazd autostrady bokiem krajową drogą 46 do Opola, a następnie wskakuje na krajową drogę numer 45 w stronę Raciborza. Zdecydowanie polecam ten wybór. Pojedziemy zaledwie 45 minut dłużej, ale przyjemność z jazdy i widoki zdecydowanie lepsze…

Details
Wrocław 2/2 - droga krajowa 45/46
Join the discussion