fbpx
Muzeum Budownictwa Ludowego — Park Etnograficzny w Olsztynku

Muzeum Budownictwa Ludowego — Park Etnograficzny w Olsztynku

Summary:

Podróżując własnym autem nad polskie morze, warto zwrócić uwagę na atrakcje dostępne po drodze nad Bałtyk. Jedną z nich niewątpliwie wartą odwiedzenia przed dorosłych, ale także i dzieci jest Muzeum Budownictwa Ludowego — Park Etnograficzny w Olsztynku. 

Podróżując własnym autem nad polskie morze, warto zwrócić uwagę na atrakcje dostępne po drodze nad Bałtyk. Jedną z nich niewątpliwie wartą odwiedzenia przed dorosłych, ale także i dzieci jest Muzeum Budownictwa Ludowego — Park Etnograficzny w Olsztynku. 

Młyn na samym wejściu do muzeum

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku — park, obiekty i wystawy

Skansen to aż 94 ha terenu, na których umieszczono wiejskie zabudowania z terenu Mazur, Warmii, Małej Litwy oraz Powiśla. Zgromadzone tu zagrody gospodarskie, kapliczki czy obiekty przemysłowe są świadectwem życia mieszkańców wspominanych ziem, a dla współczesnych turystów doskonałą okazją do sentymentalnej podróży do sielskich czasów, które już nigdy nie powrócą.

Eksponaty muzeum zainteresują także najmłodszych, którzy będą mieli możliwość zobaczyć na własne oczy to, co znają z opowieści swoich dziadków czy pradziadków. 

Wejście do skansenu

Zwiedzanie Parku Etnograficznego w Olsztynku warto potraktować jako niespieszny spacer, podczas którego będziemy odkrywać zbudowane tradycyjnymi metodami obiekty, wykonane w znacznej mierze z drewna i kryte słomą, choć zdarzają się także zabudowania z czerwonej cegły czy kamienia.

Warto zwrócić uwagę na elementy zarówno dużej, jak i małej architektury. Będą to chałupy, szkoły, karczmy, dzwonnice, kościoły, piwnice ziemne czy spektakularne wiatraki. Wśród mniejszych atrakcji zauważymy tradycyjne ule, studnie czy pompy wodne. 

Rekonstrukcja salki szkolnej z danej epoki

Muzeum to nie tylko same obiekty, ale także nadające im życia wystawy — od wyposażenia chat czy obiektów gospodarczych aż po czasowe ekspozycje tematyczne i święta, podczas których prezentuje się pracę pszczelarzy czy zielarek. 

Historia Parku Etnograficznego w Olsztynku 

1909 r. – w Królewcu podjęto decyzję o założeniu muzeum skupiającego, architekturę wiejską. 

1937 – 1942 r. – W 1937 r. postanowiono zmienić miejsce skansenu na Olsztynek, a rok później rozpoczęto prace nad przenosinami obiektów.

Lata 50. XX w. – konserwacja istniejących obiektów i rozbudowa parku etnograficznego o nowe eksponaty.

Rekonstrukcja młynu z epoki na terenie skansenu

1962 r. – nadanie nazwy Park Etnograficzny (filia Muzeum Mazurskiego w Olsztynie).

1969 r. – usamodzielnienie się placówki i nadanie jej obecnej nazwy.

1985 r. – rozbudowa skansenu o 2 ważne obiekty — Salon Wystawowy w kościele ewangelickim w Olsztynku i basztę murów miejskich (obecnie Dom Mrongowiusza).

2008 r. – wpis Parku Etnograficznego do ministerialnego Państwowego Rejestru Muzeów. 

Kilka ciekawostek z życia skansenu

Jeden z kilku budynków z epoki na terenie skansenu

Wybierając się do Olsztynka, warto znać kilka interesujących faktów z życia Skansenu. Czy wiecie, że: 

  • Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, któremu poświęcono jedną z wystaw, był obrońcą kultury polskiej i ojczystego języka na terenie Prus Wschodnich. 
  • Na terenie muzeum żyją zwierzęta. Na szczególną uwagę zasługują konie, zobaczymy tu zarówno kuce, koniki polskie, jak i polskie konie zimnokrwiste. 
  • Na terenie skansenu można wziąć plenerowy ślub albo wykonać sesję fotograficzną? 
  • W parku odbywają się interesujące imprezy, takie jak: Festyn letni Sommerfest czy Wschód Piękna – World Orchestra Festival 
Join the discussion