fbpx
Wilczy Szaniec — fascynująca historia byłej kwatery wojennej Adolfa Hitlera

Wilczy Szaniec — fascynująca historia byłej kwatery wojennej Adolfa Hitlera

Summary:

Wilczy Szaniec, czyli ruiny wojennej kwatery Adolfa Hitlera, gdzie niemiecki dyktator spędził aż 800 dni, w których trakcie podejmował kluczowe decyzje dotyczące taktyki wojennej i rozmieszczenia wojsk niemieckich na froncie.

Po drugiej wojnie światowej w Polsce ostało się wiele historycznych miejsc kryjących w sobie tajemnice minionych lat.

Jednym z takich obiektów jest z pewnością Wilczy Szaniec, czyli ruiny wojennej kwatery Adolfa Hitlera, gdzie niemiecki dyktator spędził aż 800 dni, w których trakcie podejmował kluczowe decyzje dotyczące taktyki wojennej i rozmieszczenia wojsk niemieckich na froncie.

Mapka przed wejściem do Wilczego Szańca

Dlatego dzisiaj przybliżę Wam historię tego fascynującego miejsca, znajdującego się w samym sercu mazurskich lasów.

Jak powstała najsłynniejsza kwatera Hitlera?

Budowę Wilczego Szańca rozpoczęto w listopadzie 1940 roku, a jej celem miało być stworzenie bezpiecznej kwatery dla niemieckiego przywódcy, położonej możliwie blisko wojennego frontu.

Jeden z kilku dobrze zachowanych bunkrów na terenie Wilczego Szańca

Na lokalizację Wilczego Szańca finalnie wybrano las Gierłoski, ponieważ znajdował się niedaleko granicy z ZSRR, a to właśnie ten kraj planował zaatakować Hitler. Prace budowlane postępowały bardzo szybko, a pretekstem do powstania kompleksu budynków miała być budowa zakładów chemicznych „Askania”.

Po całym obiekcie poruszamy się wybrukowanymi ścieżkami.

W efekcie na powierzchni 250 ha powstało aż 200 obiektów, na które składały się między innymi, schrony przeciwlotnicze, obiekty o lżejszej konstrukcji wykonane z betonu i cegły, a także proste drewniane baraki.

Ponadto w niewielkiej odległości od Wilczego Szańca znajdowały się także dwa lądowiska i dworzec kolejowy, a do samej kwatery można było wjechać od strony wschodniej, zachodniej lub południowej.

Samowystarczalna twierdza Hitlera

Wilczy Szaniec został precyzyjnie zaprojektowany tak, aby można było w nim efektywnie funkcjonować przez dłuższy okres. Rozwiązania zastosowane w tym osobliwym leśnym miasteczku były bardzo nowatorskie jak na tamte czasy.

Warto wspomnieć, chociażby że w twierdzy Hitlera dobrze funkcjonowała nie tylko sieć wodociągowa, kanalizacja, czy oczyszczalnia ścieków, ale także mieszkańcy mogli korzystać z nowoczesnych systemów łączności, asfaltowych dróg, oświetlenia, usług fryzjerskich, a nawet z kina i herbaciarni.

Zabawa wymyślona przez turystów — podpieranie zburzonego bunkra 🙂

Poza tym cały teren był doskonale zamaskowany i pilnie strzeżony przez wyspecjalizowane jednostki SS i Policję. Dodatkowo w kompleksie znajdowały się także profesjonalne stanowiska do obrony przeciwlotniczej, pola minowe, zasieki z drutu kolczastego oraz ruchome i stałe posterunki.

Jak doszło do przeprowadzenia zamachu na życie Hitlera?

Choć Wilczy Szaniec wydawał się kwaterą doskonałą, to jednak przedstawicielom niemieckiego ruchu oporu udało się zaplanować i przeprowadzić zamach na życie dyktatora, gdy ten znajdował się w swojej kwaterze.

Dnia 20 lipca 1944 zamach przeprowadził osobiście pułkownik Claus Von Stauffenberg poprzez umieszczenie bomby w sali narad, a następnie natychmiast wrócił do Berlina.

Makieta zamachu na Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu

Jednak w wyniku nieprzewidzianych okoliczności Hitler przeżył wybuch i został tylko lekko rany, a w ramach odwetu wielu opozycjonistów zatrzymano i rozstrzelano.

20 listopada 1944 Hitler ostatecznie opuścił Wilczy Szaniec, a samo miejsce miało zostać wysadzone w powietrze. Na szczęście poszczególne elementy kwatery Hitlera nie uległy całkowitemu zniszczeniu, dzięki czemu ruiny są po dziś dzień odwiedzane przez turystów i pasjonatów historii z całego świata.

Join the discussion