fbpx
San Marino – małe jest piękne

San Marino – małe jest piękne

Summary:

San Marino jest najstarszą republiką świata, leży na zboczach góry Titano, po stronie Adriatyku, w środkowych Włoszech. Po Watykanie i Monako jest to najstarsze niezależne państwo w Europie.

San Marino jest najstarszą republiką świata, leży na zboczach góry Titano, po stronie Adriatyku, w środkowych Włoszech. Po Watykanie i Monako jest to najstarsze niezależne państwo w Europie. Powierzchnia San Marino wynosi 61 km/kw, zamieszkuje je 31 tys. mieszkańców, na których przypada 32 tys. zarejestrowanych samochodów. Państwo bardzo ceni wolność w szerokim tego słowa znaczeniu, rocznie odwiedza ten kraj około 4 mln turystów.

San Marino – kilka słów o mieście i historii

San Marino uważane jest za najstarsze istniejące państwo oraz najstarszą republikę konstytucyjną. Nazwa San Marino wywodzi się od imienia św. Marinusa, kamieniarza pochodzącego z rzymskiej kolonii, znajdującej się obecnie na terenie Chorwacji, który uciekając przed represjami cesarza Dioklecjana, utworzył niezależną wspólnotę monastyczną na Monte Titano. Oficjalna nazwa państwa to Republika San Marino.

Widok na jedną z trzech wież

Każdego dnia historyczne centrum San Marino tętni życiem, najwięcej turystów jest w sezonie wakacyjnym, od czerwca do września. Panujący klimat określany jest jako śródziemnomorski z wyjątkowo ciepłymi okresami letnimi i chłodnymi zimami.

San Marino jest politycznie związane z Włochami, często jest to jeden z punktów podróży po Włoszech, turyści zazwyczaj zatrzymują się na noc w mieście, ponieważ po zmroku wygląda ono niezwykle romantycznie.

Widok na jedną z trzech wież

Obowiązuje bezwizowy ruch po San Marino, wystarczy okazanie dowodu osobistego albo paszportu, ale trzeba pamiętać, że państwo nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oficjalną walutą w tym kraju, podobnie jak we Włoszech jest euro. San Marino położone jest zaledwie 20 km od wybrzeża i nadmorskiego Rimini.

Dziedziniec na jednej z trzech wież

Z parkingu samochodowego jest tylko kilkaset metrów do historycznej bramy do San Marino. Okolice bramy są jednocześnie dobrym punktem widokowym do wykonania zdjęć, przy przejściu dla pieszych obok bramy znajduje się budka, w której cały dzień przebywa policjant. Miasto przypomina bardziej scenografię teatralną, a nie rzeczywistość, większość zabudowy powstała w XIX wieku, chociaż jest stylizowana na średniowiecze. Turyści z reguły chętnie dokonują zakupów w licznych sklepach z drogimi zegarkami, biżuterią, modnymi ubraniami i butami, ponieważ wszystkie miejsca tego typu opatrzone są napisem przy wejściu Tax Free.

San Marino – miasto Trzech Wież

Symbolem San Marino są trzy wieże Tre Tori, znajdujące się na trzech szczytach wzgórz, są one połączone murem obronnym i są prawdziwym przykładem średniowiecznej architektury. Najstarsza wieża to La Rocca o Guaita, rozpościerają się z niej fantastyczne widoki, jest zbudowana bez fundamentów, bezpośrednio na skale, najpierw była wieżą strażniczą, a później więzieniem.

Starówka w San Marino

Kolejna wieża to La Cesta, w przeszłości była wieżą strażniczą, obecnie znajduje się w niej Muzeum Starej Broni. Trzecia wieża to La Rocca Montale, podobnie jak pierwsza spełniała najpierw funkcję strażnicy, a następnie więzienia. Herb San Marino przedstawia trzy baszty na trzech wierzchołkach góry Monte Titano. Nawiązuje do przekazana tego miejsca przez Św. Marinusa na własność mieszkańcom i uwalnia ich od wszelkiej zależności od władzy świeckiej i religijnej.

Inne zabytki i atrakcje, które warto zwiedzić

Niewątpliwą atrakcją jest najwyższy punkt San Marino, Monte Titano, góra znajdująca się 737 m  n.p.m. Miejsce to zapewnia spektakularne widoki z każdej ze swoich stron. Krajobrazy rozciągają się od Apeninów i w kierunku wschodnim, do wybrzeża Rimini, w pogodny dzień przez Adriatyk, aż po wybrzeże Dalmacji.

Klimatyczne uliczki w San Marino

Warto także odwiedzić Bazylikę Św. Marina (Marinusa), w której znajdują się jego relikwie. Św. Marinus w 301 roku założył kościół, który nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Na początku XIX wieku, w miejscu, gdzie stał wczesnochrześcijański kościół, zbudowano obecną bazylikę.

Jednym z najważniejszych budynków jest Pałac Rządowy będący siedzibą władz miasta i państwa. Przed nim znajduje się Plac Wolności ze Statuą Wolności wykonaną z białego marmuru. Wielką atrakcją miasta są wąskie, kręte uliczki, fontanny, małe okna domów mieszkańców, ciasne balkony.

Wejście na ostatnią z trzech wież

Kościół Św. Franciszka jest najstarszym kościołem pochodzącym z XIX wieku, obok niego znajduje się klasztor, w którym mieści się muzeum sztuki sakralnej. W San Marino jest wiele muzeów, jest ich około dziesięciu, są to miejsca państwowe i prywatne. W mieście znajduje się między innymi muzeum figur woskowych, muzeum filatelistyczne, muzeum osobliwości, muzeum samochodów, muzeum wampirów i muzeum tortur.

San Marino – ciekawostki

Warto wiedzieć, że kuchnia San Marino jest podobna do kuchni włoskiej, ale ceny są znacznie niższe. Duża liczba restauracji sprawia, że konkurują między sobą i starają się przyciągnąć turystów. Turyści chętnie odwiedzają to miejsce przez cały rok, ponieważ zimy są wyjątkowo łagodne. Do San Marino można dotrzeć samolotem lub pociągiem z włoskiego miasta Rimini. Miasto jest małe, można poruszać się po nim pieszo, chociaż kursują autobusy i taksówki. Republika San Marino podlega Ambasadzie RP w Rzymie.

Join the discussion