fbpx
Zamek Anioła – twierdza Papieży

Zamek Anioła – twierdza Papieży

Summary:

Wielu z nas zna największe atrakcje Rzymu takie jak na przykład Koloseum. Jednak czy na pewno? Poznajcie więc zamek Anioła oraz most o tej samej nazwie. Skąd się one wzięły? Na co zwrócić uwagę zwiedzając je?

Wielu z nas zna największe atrakcje Rzymu takie jak na przykład Koloseum. Jednak czy na pewno? Poznajcie więc zamek Anioła oraz most o tej samej nazwie. Skąd się one wzięły? Na co zwrócić uwagę zwiedzając je? Na te oraz na inne pytania postaramy się wam odpowiedzieć, dzięki czemu będziecie wiedzieli dla czego warto zobaczyć zamek oraz most Anioła w Rzymie.

Fort Anioła z perspektywy Mostu Anioła

Zamek Anioła

Zamek Anioła, a właściwie zamek świętego Anioła, wbrew pozorom nie był od początku swojego istnienia budowlą obronną, a grobowcem cesarza Hadriana oraz jego rodziny. Dopiero z czasem zaczął pełnić funkcję twierdzy Papieży oraz więzienia papieskiego. Jego nazwa zaś wywodzi się, od jakiego objawienia w czasie zarazy doznał papież Grzegorz I. Obecnie mieści się w nim watykańskie muzeum średniowiecznego uzbrojenia. Inną atrakcją zamku świętego Anioła jest sala, w której znajdują się doczesne szczątki cesarzy rzymskich oraz ich bliskich.

Zamek Anioła po zmroku

Na uwagę szczególnie zasługują przepiękne elementy zdobnicze takie jak na przykład płaskorzeźby czy też przepiękne freski. Jest to zasługa licznych papieży, dla których zamek był schronieniem w czasach wojennych zawieruch. Na szczególną uwagę zasługują figury aniołów znajdujące się na terenie zamku czy też tajemne przejście papieskie zwane Passeto di Borgo. Jeżeli chodzi o zwiedzanie to cena biletu zaczyna się od około stu złotych i obejmuje ona między innymi zwiedzanie bastionów zamkowych oraz spacer po murach czy też zbrojownię lub bibliotekę papieską. Jeżeli zechcemy nieco odpocząć to idealny do tego jest taras Giretto Scoperto na którym możemy napić się pysznej kawy jednocześnie podziwiając widoki. 

Most Anioła

Most Anioła, zwany też mostem świętego Anioła to jeden z najbardziej znanych, a co za tym idzie rozpoznawalnych rzymskich mostów. Podobnie jak zamek świętego Anioła, on również powstał w czasach antycznych w celu połączenia miasta z mauzoleum cesarza Hadriana. Warto przy tym wspomnieć, że w czasach antycznych nazywany był mostem Eliusza. Obecnie jest on rozpoznawalny między innym dzięki dziesięciu przepięknym figurom aniołów autorstwa Berniniego.

Figura anioła na szczycie zamku

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że są to tak naprawdę kopie. Jak to możliwe? Po pierwsze Bernini wykonał tylko dwie figur, pozostałe wyrzeźbili jego uczniowie, po drugie, gdy zobaczył je papież Klemens IX kazał je przenieść do bazyliki Sant’Andrea delle Fratte. Dla tego właśnie na moście znajdują się nie oryginalne rzeźby, a ich kopie. Ponadto most w XIX wieku zyskał dodatkowe dwa przęsła, gdyż zmieniły się brzegi Tybru. Jednak mimo to budowniczym udało się zachować jego starożytny, a co za tym idzie unikalny charakter.

Podsumowanie

Zarówno most świętego Anioła, jak i zamek stanowią bardzo ważny element architektury Rzymu. Łączą one w jedność starożytność ze średniowieczem a nawet idąc dalej z czasami współczesnymi. Spodobają się one zarówno miłośnikom przepięknej architektury, jak i również fanom danych militariów. W zasadzie każdy miłośnik historii oraz podróży znajdzie w nich coś dla siebie.

Widok z Zamku Anioła
Join the discussion