fbpx
Warto poznać Bomarzo!

Warto poznać Bomarzo!

Summary:

Bamarzo jest miejscowością i gminą we Włoszech, znajdującą się w regionie Lacjum. Do 1645 roku miejsce te było historyczną siedzibą rodu Orisni. Warto poznać atrakcje, jakie czekają na nowych przybyszy.

Bamarzo jest miejscowością i gminą we Włoszech, znajdującą się w regionie Lacjum. Do 1645 roku miejsce te było historyczną siedzibą rodu Orisni. Warto poznać atrakcje, jakie czekają na nowych przybyszy.

Tutaj można spotkać potwory!

Miasteczko Bamarzo słynie z Parku Potworów, inaczej nazywanym też Ogrodem Bomarzo. Wcześniej to miejsce nazywało się Sacro Bosco, czyli Święty Las. Park został utworzony w czasach późnego renesansu, czyli w XVI wieku. Park ten słynie z pięknej, naturalnej roślinności. To tutaj można znaleźć wiele kreacji, które przypominają mitologiczne zwierzęta i stworzenia. Wiele z nich zostało stworzonych bezpośrednio w skałach.

Warto poznać historię tego tajemniczego miejsca!

Park Potworów wywodzi się od dużej ilości posągów i rzeźb, które nawiązują do mitologii stworzeń i zwierząt. Można je znaleźć wyrzeźbione w różnych tajemniczych miejscach parku. Dominuje podłoże skalne, które jest charakterystyczne dla tutejszego krajobrazu. Zbieranie i tworzenie rzeźb należało do opieki włoskiego mecenasa sztuki oraz kondotiera – Piera Francesco Orsiniego. To znana postać, którą można też znać pod pseudonimem Vicino.

Park Potworów stworzony został pod wpływem smutku z powodu śmierci żony Orsiniego. Projektem Ogrodów Bomarzo zajął się Pirro Ligorio – włoski architekt ogrodów. Do dziś pozostaje zagadką, dlaczego tak znany architekt stworzył dzieło, które tak bardzo różniło się od przyjętych wtedy norm renesansowych.

Co dalej z tajemniczym ogrodem?

Vicino zmarł w 1584 roku. Ogród został oddany w ręce rodziny Lanta della Royere. Park Potworów nie wzbudzał większego zainteresowania rodziny, co spowodowało, iż miejsce te przerodziło się w ruinę. Los uśmiechnął się w 1949 roku, kiedy z wizytą przyjechał Salvador Dali oraz Mario Praz. Malarz i historyk sztuki nakręcili film o tym miejscu. W 1954 roku obiekt został zakupiony przez Giovanniego Bettiniego i wprowadzony został porządek. Park odzyskał dawną świetność w ramach programu odbudowy. Od kilku lat jest to teren prywatny, ale z możliwością zwiedzania przez turystów.

Widok na starówkę Bomarzo

Co za styl!

Założeniem, jaki towarzyszył właścicielom Parku, było zadziewanie odwiedzających. Posągi nie miały się podobać, ale zaskakiwać. Rzeźby wydają się być porzucone chaotycznie w wielu miejscach. Na wielu monumentach można zobaczyć opisy, które wywodzą się od poetów włoskich, jak: Annibale Caro czy Cristoforo Madruzzi. Obiekty, które wzbudzają duże zainteresowanie, mogły być inspirowane dziełami literackimi. To najbardziej znanych należą: „Potwór”, „Błękitny Proteusz” czy „Smok zaatakowany przez lwy”.

Warto przejść się ulicami Starego Miasta!

Bamarzo jest niedużym miasteczkiem, w którym żyje około 2000 osób. Warto się przejść ulicami Starówki, aby podziwiać piękno i atmosferę. Aby poczuć klimat, należy usiąść w jednej z kawiarni, wypić dobrą włoską kawę i delektować się widokami. Warto też obserwować ludzi, dzięki nim można poczuć się jak prawdziwy Włoch! 

Bamarzo jest miasteczkiem, które warto odwiedzić! Na pewno, na długo zapadnie w pamięci!

Urokliwe uliczki na starym mieście w Bomarzo
Join the discussion