fbpx
Tivoli – miejsce uwielbiane przez Rzymian

Tivoli – miejsce uwielbiane przez Rzymian

Summary:

Tivoli to niewielkie miasto położone 30 km na wschód od Rzymu. Jego historia sięga już czasów rzymskich, choć zaczyna się znacznie wcześniej – w IX w. p.n.e. Ze względu na bliskość rzeki Aniene miejsce te było uwielbiane przez Rzymian.

Tivoli to niewielkie miasto położone 30 km na wschód od Rzymu. Jego historia sięga już czasów rzymskich, choć zaczyna się znacznie wcześniej – w IX w. p.n.e. Ze względu na bliskość rzeki Aniene miejsce te było uwielbiane przez Rzymian. Do tego stopnia, iż powstały tu dwa niezwykle interesujące obiekty – letnia rezydencja cesarza Hadriana oraz tzw. Villa d’Este. Na tym jednak jeszcze nie koniec.

Villa Hadriana w Tivoli

To niezwykłych rozmiarów rezydencja cesarska, która powstała w II w. n.e. Od 1999 r. jej pozostałości znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie obiektu poza letnią rezydencją władcy Imperium Rzymskiego znajdowały się także ogrody, które wraz z rezydencja zajmowały zdaniem badaczy nawet do 300 ha. Obecnie jednak zwiedzający maja do dyspozycji 56 ha, na których znajduje się willa Hadriana.

Ruiny Villi Hadriana

W rzeczywistości jednak można powiedzieć, że była ona małym miastem, stworzonym na potrzeby cesarza. Na terenie kompleksu znajdowały się liczne świątynie, 2 biblioteki, łaźnie, teatr do wystawiania sztuk morskich, stadion oraz ogrody. Nic więc dziwnego, że zaledwie w pół roku, po objęciu tronu przez Hadriana, posiadłość ta stała się główną siedziba władcy. Warto również zaznaczyć, że w architekturze tego miejsca poza wpływami kultury rzymskiej można także zauważyć elementy kultury greckiej i egipskiej.

Ogrody w ruinach Villi Hadriana

Villa d’Este w Tivoli

To kolejna z najbardziej znanych atrakcji tego malowniczego miasteczka. Jest to rezydencja letnia wybudowana w II poł. XVI w. na polecenie kardynała Ippolito II d’Este – syna księcia alfonsa Il d’Este i Lukrecji Borgii, która była córką papieża Aleksandra VI. Z tego też względu jego następca podarował mianowanemu na kardynała i zarządcę Tivoli willę. Pałacowy kompleks wraz ze swoimi renesansowymi ogrodami w 2001 r. został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ogrody w Villa d’Este

Z pałacu roztaczają się niezwykłe widoki na tutejsze wzgórza oraz tarasowy ogród, w którym nie brak fontann, renesansowych rzeźb, sztucznych grot, altan itp. Najbardziej popularnym miejscem na terenie Villi jest natomiast Aleja Stu Fontann, w której znajduje się m.in. słynna Fontanna Organów. Przepływająca w sieci metalowych rurek woda, przypomina melodię wydostającą się z wnętrza organ. 

Widok na ogrody

Villa Gregoriana w Tivoli

To ostatnia z wielkich atrakcji tej miejscowości. Wybudowana w XIX w. Willa Gregoriana to najstarsza, należąca do papieży willa w tych okolicach. Pomysł na jej budowę powstał w roku 1835 roku na polecenie Grzegorza XVI, któremu zależało na odbudowie koryta rzeki Aniene. Po powodzi, która miała tu miejsce w 1826 r. wokół centrum Tivoli, gdzie znajdują się ruiny akropolu miasta, zaczęła się usuwać ziemia.

Na szczęście z pomocą papieża udało się zapobiec nadchodzącej katastrofie. W efekcie powstała również letnia rezydencja papieska na terenie, której znajdują się ogrody. Ich ozdobą stał się również sztuczny, 160-metrowy wodospad o nazwie Grande Cascata oraz pobliska świątynia bogini Westy. W późniejszych wiekach rezydencja stała się ulubionym miejscem włoskich poetów epoki romantyzmu.

Join the discussion