fbpx
Stramberk – Tajemnicze Miasteczko

Stramberk – Tajemnicze Miasteczko

Summary:

Zacznijmy od tego, że Stramberk to małe miasteczko kilka kilometrów od polskiej granicy, w którym mieszka około 3000 osób. Jego lokalizacja jest świetna. Znajduje się wśród gór, na zboczu jednej z nich.

Zacznijmy od tego, że Stramberk to małe miasteczko kilka kilometrów od polskiej granicy, w którym mieszka około 3000 osób. Jego lokalizacja jest świetna. Znajduje się wśród gór, na zboczu jednej z nich. Całe miasto zajmują ruiny zamku templariuszy i wspaniała wieża (Truba). Stranberk słynie w Internecie ze wspomnianych już zamków z wieżami, miejskich browarów, ogrodów botanicznych, białych gór i jaskiń. Štramberk to małe miasteczko w regionie morawsko-śląskim w Republice Czeskiej, w pobliżu Nowego Jicina i Přibora, około 40 kilometrów na południe od Ostrawy. Wieś została zbudowana na zalesionym wapiennym zboczu z ciekawą wieżą zamkową („Truba”) na szczycie wzgórza. Ze względu na położenie miasta, liczne zabytki oraz unikalny zespół drewnianych domów z XVIII i XIX wieku, miasto otrzymało nazwę Morawskie Betlejem. W pobliżu miasta znajduje się jaskinia Šipka, w której znaleziono szkielety dzieci neandertalskich.

Details
Štramberk

Parking w Strandbergu Do Štramberka można dojechać autostradą D1 biegnącą przez Ostrawę. Zjedź zjazdem 336 w kierunku Studénka. Następnie jedziemy drogami 464 i 46432. W samym Štramberku przeszliśmy ulicą Dolní Bašta przez centrum i ulicą Zauličí.Opłata parkingowa za ostatni pełny dzień wynosiła 50 CZK, co było bardzo tanie.

Moto Suzuki Bandit na ryneczku w Strumberku

Jaskinia Šipka i spacer po lesie

Najpierw powinniśmy udać się do jaskini Šipka i przespacerować się po lesie, a dokładniej obejść centrum miasta po drugiej stronie – od ulicy Plaňava. Wejście do parku znajduje się przy szkole firmowej. Przejdziemy około 250 metrów i dotarzemy do jaskini Šipka. Obok znajduje się punkt widokowy, z którego możemy podziwiać piękno miasta, a nad nim góruje wieża „Truba”. Kontynuujemy żółto-zieloną ścieżką („Naučná stezka Lašská-Štramberk”), mijając pomnik i kamieniołom wapienia Kotouč. Po kolejnych 600 metrach marszu las się kończy i ponownie wchodzimy do budynku i idziemy ulicą Plaňava do głównej ulicy Dolní Bašta, skąd widać budynki, które tworzą piękną zabudowę miasta.

Widok z punktu obserwacyjnego

Rynek i historia z nim związana

Jest dość duży i ma kształt prostokąta. Na krótszym boku znajduje się XVIII-wieczny barokowy kościół św. Jana w Nepomuku. Plac zbudowany jest wokół pięknych, kolorowych domów. Tak. Fontanna pośrodku Restauracje i kawiarnie zachęcają do odwiedzin, ale polecamy udać się na szczyt góry i wspiąć się na wieżę „Truba”. Strambok Według danych z 31 grudnia 2003 r. miasto ma powierzchnię 933 ha i stałą populację 3380 osób. Miasto zachowuje swój historyczny układ urbanistyczny. Wokół prostokątnego placu o pochyłych płytach (na zboczu zamku) znajduje się zespół ceglanych budynków o cechach późnobarokowych i klasycystycznych oraz barokowy kościół parafialny. Brytyjski kamień. Jana Nepomucena, 1721-1723. Na ulicy prowadzącej do rynku zachowały się drewniane domy. Porośnięte lasem wzgórze z pozostałościami zamku Štramberk i dobrze zachowaną wieżą Trúba zajmuje całe miasto i pochyły rynek. Centrum miasta jest chronione. W pobliżu znajduje się Jaskinia Šipka, w której znaleziono szczątki dzieci neandertalskich (kompleks parku narodowego).

Widok z punktu obserwacyjnego

Wieża Trubata i Ogród botaniczny 

Zamek Štramberk jest owiany wieloma tajemnicami. Mówi się, że został zbudowany przez templariuszy. W rzeczywistości został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku jako budowla obronna. Został, m.in. Trubata (B; GPS: 49.5923575, 18.1162833), która od 1902 roku jest doskonałym punktem widokowym, pozwalającym cieszyć się coraz bliższą przepiękną scenerią. Do zamku prowadzą schody przez teren zielony, a wejście na wieżę jest płatne 40 CZK dla dorosłych i 20 CZK dla dzieci i emerytów.

Wieża Trubata

Kamieniołom działał od 1860 do 1920 roku. Po zamknięciu kamieniołomu pozostałe odpady były tam składowane, a część terenu wykorzystywana jako boisko do piłki nożnej. Od 1996 roku teren jest odpowiednio zagospodarowany, a pierwsze nasadzenia miały miejsce w 1998 roku. Obecnie znajduje się tam około 1200 roślin, można też spotkać tutejsze zwierzęta – widzieliśmy np. zaskrońce. Ciekawe skały wokół ogrodu botanicznego można wykorzystać również do wspinaczki skałkowej.

Stramberskie Uszy regionalnym przysmakiem

Podobno w obozie tatarskim znaleźli worki z odciętymi chrześcijańskimi uszami, co świadczy o zwycięstwie chana w Europie jak głosi historia. Uszy są tak głęboko wyryte we wspomnieniach mieszkańców Štramberka, że dziś możemy je zobaczyć niemal na każdym kroku w mieście, w sklepach, restauracjach, pijąc piwo czy po prostu zwiedzając urokliwe zakątki. Nie tylko w pobliżu miasta, „Ucho Stramberka” to piernik, który pojawił się upamiętniając wydarzenia sprzed prawie ośmiu wieków. Rozsławili to miasto na całym świecie i dla wielu ludzi są nieodpartym przysmakiem. Przepis wygląda na bardzo prosty, ponieważ do ich wykonania potrzeba głównie mąki, cukru, miodu i zestawu przypraw, ale to ostatni składnik decyduje o niepowtarzalnym smaku. Każda piekarnia starannie chroni własne receptury. Sztramberskie uszy znajdują się na regionalnej liście produktów. W Czechach otrzymali to wyróżnienie jako pierwszy produkt.

Join the discussion