fbpx
Stary Bohumin – miasteczko przy Polskiej granicy

Stary Bohumin – miasteczko przy Polskiej granicy

Summary:

Czechy to nie tylko kraj z dobrym piwem, Krecikiem i brakiem dostępu do morza, choć wielu z nas właśnie z tym się on kojarzy.

Czechy to nie tylko kraj z dobrym piwem, Krecikiem i brakiem dostępu do morza, choć wielu z nas właśnie z tym się on kojarzy. Dla wielu to również kraina, której przysmaki kulinarne połechcą podniebienie, a architektura zniewoli nawet laików. Najbardziej zaskakują jednak małe i nieodkryte przez tłumy turystów miasteczka, które zaskoczą nas swoją historią, zwyczajami i malowniczymi zakątkami. Do takich miejsc należy przygraniczny Bohumin, którego nie sposób ominąć na trasie do Ostrawy.

Historia Starego Bohumina

Jego historia sięga czasów paleolitu, aczkolwiek to właśnie w okresie panowania rzymskiego, miasto nabrało na znaczeniu. To właśnie wtedy stało się częścią prowadzącego nad Bałtyk „szlaku bursztynowego„. Zdaniem źródeł historycznych do powstania osady doszło jednak w połowie XIII wieku i to dzięki Piastom z Księstwa Opolskiego, w rękach których dawny Bogun się znajdował. Trwało to aż do roku 1523 r. kiedy istniejące już wtedy miasteczko, trafiło w ręce Hohenzollernów, aby w następnych latach przejść pod panowanie pruskie.

Rynek i mój dzisiejszy rumak – Honda Shadow 750

Graniczne miasteczko

Nasi rodacy nie zapomnieli o Bohumienie, w związku z czym region ten próbowano przyłączyć po zakończeniu I wojny światowej. Ostatecznie jednak na mocy konferencji paryskiej, miasto przyznano Czechosłowacji. W kolejnych latach miasto się znacznie rozrosło, aby ostatecznie w 1973 r. połączyć się dawnym Nowym Boguminem. Od tamtej pory miasto nazwane jest Bohuminem, ale to właśnie w jego starej części czeka na nas najwięcej atrakcji!

Co warto zwiedzić w Starym Bohuminie

W nowej części Bogumina nie sposób ominąć budynek Dworca Kolejowego. Powstał on w 1847 r., a z powodu sprzeciwu lokalnego proboszcza, który odmówił przekazania ziemi kościelnej, obiekt wybudowano w odległości 3 km od starej części miasta. Postawiony w szczerym polu neorenesansowy budynek, został zbombardowany w trakcie II wojny światowej. Odbudowany kilka lat później, od 1991 r. znajduje się w rejestrze zabytków Republiki Czeskiej. Przez wielu specjalistów uważany jest za najpiękniejszy obiekt tego typu na terenie Czech.

Neogotycki Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego – zdjęcie zrobione z rynku w Starym Bohuminie

Na krótki spacer

Naprzeciw Dworca Kolejowego znajduje się ulica Dr E. Benesza, którą warto wybrać się na krótki spacer. Będąc tam, nie sposób ominąć kawiarni City Cafe, z ogródka której podziwiać można odrestaurowane kamienice. Przy ich bramach wejściowych spotkacie interesujące skrzynki pocztowe. Spacerując w górę ulicy, po kwadransie natkniemy się na Penzion Carrabbas, gdzie będziemy mogli skosztować tradycyjnych potraw kuchni czeskiej oraz niesamowitej dziczyzny

W pobliżu ryneczku

Przy ulicy Kostelni znajduje się neogotycki Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Wybudowano go w 1894 r., a do budowy użyto cegieł z cegielni hrabiego Carla von Lichnowskiego z Krzyżanowic. Co ciekawsze do roku 1921 odprawiano w nim msze jedynie w języku niemieckim i polskim! Dopiero w kolejnych latach zaczęto je odprawiać po czesku. Do dziś odbywają się w nim nabożeństwa po polsku – w poniedziałki o godz. 8.00, piątki o godz. 9.00 i niedziele o godz. 7.30.

Honda Shadow, a w tle neogotycki Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego

Ratusz z czerwonej cegły


Niedaleko kościoła rozciąga się ratusz. Wybudowany na przełomie XIX i XX wieku, odznacza się na tle pozostałych budynków – żywym, czerwonym kolorem cegły. Dawniej mieściła się w nim niemiecka szkoła ludowa, połączona z gimnazjum. W 1940 roku, na mocy decyzji burmistrza niemieckich władz okupacyjnych, przeniesiono tam urząd miejski. Obecnie pełni on także rolę siedziby władz miejskich. Tutaj znajdziecie również centrum informacji turystycznej. Można w nim skorzystać z bezpłatnego  wifi  lub zakupić za 85 koron kartę rabatową Śląsk Cieszyński. Dzięki karcie zyskacie wiele zniżek, które można wykorzystać aż w 50 obiektach (m.in. Aquapark Bohumin).

A we wrześniu na festiwal „Winobranie”

Odwiedzając Bohumin we wrześniu nie sposób ominąć placu Masaryka. To właśnie tam w połowie miesiąca odbywa się festiwal „Winobranie„, w trakcie którego skosztować można lokalnego wina. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy piwa – każdego sierpnia w Hobby Parku w Bohuminie odbywa się Święto Piwa. Degustacjom tego napoju towarzyszą występy zespołów muzycznych. Wstęp – 40 koron; dzieci do 15 roku życia – wstęp wolny.

W drodze powrotnej na dworzec kolejowy warto także przejść przez stalową kładkę. Wybudowana w 1870 r. dostępna jest dla pieszych.

Join the discussion

1 comment
  • Zwykle, zanim życie wręczy nam swoje najwspanialsze prezenty, owija je starannie w największe przeciwnosci losu… – Richard Paul Evans