fbpx
Pałac w Mosznej – miejsce wyjęte prosto z Disney’a

Pałac w Mosznej – miejsce wyjęte prosto z Disney’a

Summary:

Województwo opolskie może poszczycić się bajkowym Pałacem, który znajduje się niedaleko Opola czyli w Mosznej.

Moszna jest miejscowością położoną w województwie opolskim i zaledwie 11 km od granicy z Czechami. Słynie ona z nieoczywistego skarbu, który przypomina czasy dzieciństwa i jednoznacznie kojarzy się z dzieciństwem  — pałac w Mosznej, bo o nim mowa, był wzorowany na bawarskim Neuschwanstein, czyli na zamku, który zyskał popularność ze względu na skorzystaniu z niego przez animatorów Disneya, tworząc jeden z najważniejszych symboli firmy. Pałac należy do najsłynniejszych w województwie i nic dziwnego, gdyż to piękne dzieło, które powinno być znane każdemu Polakowi.Jest to jedno z piękniejszych miejsc tego typu w tym województwie jak i nie w całej Polsce. Gwarantuje każdemu odwiedzającemu, że pierwsze wrażenia jest powalające.

Pałac w Mosznej – widok w drodze do wejścia do parku

Trochę historii pałacu w Mosznej

Pałac pochodzi z połowy XVIII wieku. Rok 1896 okazał się pechowy dla historii pałacu, ponieważ częściowo spłonął, ale dzięki temu możemy cieszyć się wyglądem w stylu, który obecnie reprezentuje. Gościem pałacu bywał m.in. Wilhelm II  — ostatni niemiecki cesarz. II Wojna Światowa nie ominęła budynku, ale też go nie zrujnowała, a przynajmniej biorąc pod uwagę zewnętrzną część. Był siedzibą lazaret. W 1945 roku doszło do dużych zniszczeń wewnątrz budynku oraz zostało skradzionych wiele dzieł sztuki (za sprawą armii radzieckiej). Pałac był wykorzystywany również po wojnie, a obecnie pełni funkcję hotelu i restauracji. Był również wykorzystywany do kręcenia dwóch filmów: „Test pilota Pirxa” i „Lubię nietoperze” (Polacy stosunkowo rzadko tworzą filmy grozy, a „Lubię nietoperze” reprezentuje właśnie ten gatunek).

Co możemy zobaczyć podczas wizyty w Mosznej?

Ogólnie w Mosznej, ponieważ mowa tutaj nie o samym pałacu, ale raczej kompleksie pałacowym. Budynek jest otoczony pięknym parkiem, ale zajmując się najpierw samą budowlą, policzmy pomieszczenia i wieżyczki. Te statystyki robią wrażenie, ponieważ pałac składa się aż z 365 pomieszczeń oraz 99 wieżyczek. To już świadczy jak rozbudowana jest to budowla i jak ciężko wyobrazić sobie jej potęgę. Zwiedzając pomieszczenia, usłyszymy echo historii, gdyż niektóre pomieszczenia nie prezentują się tak jak za czasów swojej świetności, gdyż właśnie we wspomnianym 1945 roku skradziona została duża część wyposażenia. To nie przeszkadza pałacowi, żeby mimo tego nadal budzić zachwyt. Kaplica i pokój hrabiego wydają się tymi miejscami, które imponują i sprawiają, że chciałoby się tam zostać na dłużej. W pałacu nie obejrzymy obrazów, ale na pewno warto zobaczyć pięknie zdobione drzwi do pokoju hrabiego. Zwiedzanie może odbywać się wyłącznie w obecności przewodnika i trwa około 45 minut. W ramach tego czasu poznamy historię poszczególnych pomieszczeń, jak i samego pałacu.

Pałac w Mosznej od frontu

Przy pałacowe jeziorko

Niedaleko pałacu znajduje się jezioro z całym pięknem otaczającej przyrody. Często będziemy mieć tu możliwość spotkania łabędzi, a samo miejsce jest malownicze i fotogeniczne. Park otaczający budynek również zachwyca swoją urodą. Widać, że zadbano o to miejsce. Mostki na stawach, duża ilość kwiatów, ławki, fontanna, a wszystko na bardzo dużej powierzchni jest gwarancją wielu przyjemnych chwil.

Jeziorko przy pałacu

Informacje praktyczne

Bilet normalny na zwiedzanie zamku kosztuje 15 zł, a koszt wstępu na teren parku to 10 zł. Istnieje możliwość dodatkowego zakupu możliwości zwiedzania wież zamkowych. Występują ulgi na każdy rodzaj biletu. Jedzenie to istotna część podróży, a wybierając pałac w Mosznej, nie powinniśmy być głodni. Znajdziemy w tym miejscu restaurację i kawiarnię. Podczas zwiedzania będziemy mieć również okazję do zjedzenia lodów. Jednocześnie zwykle na drodze do pałacu spotkamy kramy, gdzie można nabyć różne potrzebne i mniej potrzebne przedmioty.

Bezpłatne miejsce parkingowe zaraz przed wejściem do parku, bez problemu wjedziemy tutaj motocyklem

Dojazd do Pałacu

Details
Pałac w Mosznej 1/2

Do miejsca mam niewiele bo około 50 km i około godzina jazdy. Drogi do celu są dobrej jakości i dobrze oznaczone tak więc nie powinno być problemu z znalezieniem dojazdu na parking. Ludzi w szczególnie na weekend jest tutaj multum. Protipem jest tutaj to, że można dojechać praktycznie pod samą bramę motocyklem. Musimy kierować się ciasną drogą z oznaczaniem zakaz zatrzymywania i po około 100 metrach zobaczymy mini parking. Na parkingu jest sporo miejsca aby rozgościć się z swoim motocyklem wśród innych motocyklistów.

Podsumowanie

Pałac w Mosznej jest miejscem, które od razu budzi pozytywne skojarzenia z Myszką Miki oraz całą resztą gromady Disneya. To wyjątkowe i urocze miejsce, które warto zwiedzić i poczuć się przez chwilę jak w bajce. Zresztą to nie tylko sam pałac, ale również piękne okoliczne tereny z parkiem na czele. Moszna to miejscowość, która stanie się wyrwaniem z codzienności i gwarancją co najmniej kilku magicznych chwil.

Powrót do domu

Details
Pałac w Mosznej 2/2
Join the discussion