Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to jeden z fenomenów Wielkopolski. Tutaj możemy podziwiać pozostałości budowli, które powstały 2700 lat temu. Ze względu na imponujący wiek wykopalisk, ta atrakcja bywa nazywana polskimi Pompejami. W dzisiejszym tekście przedstawimy historię muzeum oraz wyjaśnimy, co możemy podziwiać na jego terenie.

Rok 1933 – odkrycie pozostałości po dawnej osadzie
Odkrycie ruin w Biskupinie było jednym z wielkich wydarzeń dwudziestolecia międzywojennego. Pozostałości po dawnej osadzie przyciągnęły uwagę naukowców i prasy. Miejsce odwiedził prezydent Mościcki. Co ważne, o tej placówce mówiono także w całej Europie.

Warto wspomnieć, że samego odkrycia dokonano zupełnie przez przypadek. Na tajemnicze, wystające z wody konstrukcje natknął się lokalny nauczyciel — Walenty Szwajcer. Wzbudziły jego ciekawość — w tym naukową — i czym prędzej zawiadomił o znalezisku profesora Józefa Kostrzewskiego. Ten bardzo ważny dla polskiej archeologii człowiek rozpropagował miejsce i zajął się jego badaniem.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie — co zobaczymy w nim dzisiaj?
Określenie „polskie Pompeje” jest chwytliwe, ale nie w stu procentach oddaje stan rzeczy. Pamiętajmy, że w greckie miasto zostało niemal niespodziewanie zatopione przez strumienie gorącej lawy. Budynki zachowały się w olbrzymim stopniu, a niektórzy mieszkańcy zostali zatopieni w magmie jak w bursztynie.

Biskupin to oczywiście niezwykle ważna placówka archeologiczna. Zachowały się tutaj jednak jedynie ruiny i to dosyć mocno ukryte. W końcu miejscowi ludzie przechodzili obok nich obojętnie przez ponad dwa tysiące lat. Dzięki pieczołowitej pracy badaczy udało się odkryć położenie poszczególnych chat oraz wiele cennych artefaktów — przede wszystkim naczyń i narzędzi.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to przede wszystkim rekonstrukcja dawnych zabudowań. Została stworzona na podstawie badania nad tym, jak dawni mieszkańcy tego mieszkali i budowali. Pomimo iż nie będziemy spacerować po „prawdziwym grodzie” sprzed wieków, zabudowania i tak robią olbrzymie wrażenie. Możemy podziwiać tutaj imponujące drewniane palisady i wpaść w zadum nad tym, jak zmyślni i pomysłowi byli ludzie sprzed prawie trzech mileniów.

Atrakcje wokół Biskupina
Rekonstrukcja grodu to oczywiście jedna z najważniejszych i najbardziej imponujących atrakcji placówki. Jednocześnie jednak należy wspomnieć o tym, że teren Muzeum Archeologicznego w Biskupinie zawiera także inne bardzo ważne obiekty. Wymienić tutaj można:
- Wystawę przedmiotów znalezionych na terenie wykopalisk — tutaj na własne oczy możemy obejrzeć jedne z najcenniejszych artefaktów naszej kultury.
- Osadę pierwszych rolników — dom zrekonstruowany według aktualnej wiedzy historycznej. Może naprawdę zaimponować, bo ma aż kilkadziesiąt metrów długości.
- Obozowisko łowców i zbieraczy — wizualizacja odnalezionego w tym miejscu obozowiska sprzed aż 10 000 lat!

Warto też wspomnieć, że podczas odbywających się na terenie placówki imprez, możemy spotkać również rękodzielników, którzy odtwarzają dawne metody wytwarzania narzędzi, sznurów i jedzenia.