fbpx
Miasteczko Zia, czyli bijące serce wyspy Kos

Miasteczko Zia, czyli bijące serce wyspy Kos

Summary:

Greckie wyspy co roku przyciągają niezliczone tłumy turystów. Słyną nie tylko z sielskich widoków i pysznego jedzenia, ale także z doskonałej pogody. Są więc dla wielu oczywistym wyborem kierunku na letni wypoczynek.

Greckie wyspy co roku przyciągają niezliczone tłumy turystów. Słyną nie tylko z sielskich widoków i pysznego jedzenia, ale także z doskonałej pogody. Są więc dla wielu oczywistym wyborem kierunku na letni wypoczynek. Kos to jedno z takich miejsc, które na długo zapada w pamięć, a lokalne perełki, takie jak ukryte pośród wzniesień miasteczko Zia sprawiają, że zakochujemy się w Grecji jeszcze bardziej.

Wyspa Kos – dlaczego warto ją odwiedzić?

Kos to jedna z wielu pięknych greckich wysp, oferująca malownicze, sielskie krajobrazy, wyborne jedzenie, a także liczne możliwości spędzania wolnego czasu. Wyróżnia ją położenie — znajduje się ona kilkanaście kilometrów od wybrzeży Turcji, a jej historia jest równie barwna i zaskakująca, jak ona sama.

Zachód słońca w Zia.

Na każdym kroku widać tu różnorodność i mieszankę tradycji oraz kultur. Kos przez stulecia przechodziła z rąk do rąk różnych imperiów i mocarstw, aby w końcu w 1947 roku znów stać się częścią Grecji. To tutaj podobno urodził się w V wieku naszej ery Hipokrates, zwany ojcem medycyny.

Wyspa ma wiele do zaoferowania – na Kos można aktywnie spędzać czas, wypocząć na piaszczystej plaży, obcować z dziką przyrodą w czasie pieszych wycieczek, ale też zwiedzać atrakcyjne muzea oraz antyczne ruiny. Liczne większe i mniejsze miasteczka zapraszają do tego, aby się w nich zgubić, a kolorowe tawerny ściągają przechodniów w swoje progi nieziemskimi zapachami.

Wyspa ze względu na swoje położenie jest dostępna dla odwiedzających całorocznie, jednak najbardziej sprzyjającą pogodę i temperaturę doświadczymy, jak w całej Grecji – od maja do października. Z jednego końca wyspy na drugi bez problemu da się przejechać w mniej niż godzinę, a liczne wypożyczalnie samochodów i skuterów znajdują się tu na każdym kroku.

Jedna z wielu uroczych uliczek w Zia.

Dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna jest jedynie wygodnym dodatkiem do tego, co naprawdę ma do zaoferowania Kos, a są to między innymi takie skarby, jak miasteczko Zia. Wystarczy oddalić się nieco od dużych miejscowości, aby znaleźć się w zupełnie innym świecie – tu czas płynie w swoim rytmie, wino smakuje jeszcze lepiej, krajobraz zwala z nóg, a ludzie oszałamiają ciepłem i gościnnością.

Zia – prawdziwa Grecja na wyciągnięcie ręki

W centralnej części wyspy znajdują się liczne wzniesienia, porośnięte intensywnie pachnącymi gajami oliwnymi i migdałowymi. To tam zaczyna się ta jeszcze bardziej autentyczna, dzika i wspaniała Grecja, której pragniemy doświadczyć na własnej skórze, mając w głowie tylko niewyraźny obraz z filmów i pocztówek. Taka właśnie jest Zia — to małe, bardzo kolorowe miasteczko zlokalizowane w centralnej części wyspy Kos.

Centrum miejscowości Zia.

Można bez problemu dojechać tam wypożyczonym samochodem czy skuterem lub dołączyć do jednej z autokarowych wycieczek organizowanych przez biura podróży. Sama podróż w to miejsce jest już przygodą, ze względu na krętą, wznoszącą się w górę wąską drogę. Co wyróżnia to miejsce na tle innych i dlaczego zostawimy tam swoje serce?

Uzo i oliwa z oliwek – tradycyjna grecka gościnność

Warto udać się na wyprawę w głąb wyspy i na własnej skórze przekonać się, czym stoi autentyczna grecka gościnność. Znajdziemy tu liczne biało-niebieskie domki, które będą świetnym tłem zdjęć z wakacji. Kolorowe tawerny na każdym kroku zachęcają do wejścia i odpoczynku przy dźwiękach greckiej muzyki. Zia to jedno z nielicznych miejsc, gdzie spotkamy autentyczne, wykonywane rzemieślniczo pamiątki oraz lokalnie wyrabiane produkty spożywcze, takie jak oliwa z oliwek, miody, syropy, przyprawy, słodycze i inne przysmaki.

Widok na wyspę Kos przed zachodem słońca.

Wcześniej oczywiście obowiązuje degustacja, a choć ceny i tak są przystępne, to nie zaszkodzi się jeszcze trochę potargować. Wszystko to naturalnie z uśmiechem i w anturażu złotego, zachodzącego słońca, gdyż Zia to niewątpliwie jeden z najbardziej rozchwytywanych punktów widokowych na całej wyspie.

Warto przyjechać jednak nieco wcześniej, by bez pośpiechu móc zgubić się w zakamarkach tego małego, spokojnego miasteczka i podziwiać do woli całą wyspę z góry. Lokalizacja ta jest o tyle fantastyczna, że znajdujemy się na zboczu najwyższego wzniesienia na wyspie – góry Dikeos.

Stąd jest też niedaleko do majestatycznego kościółka Agios Georgios, który napawa ciekawością przechodzących nieopodal turystów. Warto pokonać bielone stopnie, aby zajrzeć do jego tajemniczego, mistycznego wnętrza i podziwiać liczne freski i zdobienia.

Autentyczna Grecja na wyciągnięcie ręki

Mimo, iż wyspa Kos jest dość popularnym kierunkiem wakacyjnych wojaży, to wciąż zachowały się tam miejsca, które zaskoczą odwiedzających swoją niepowtarzalną atmosferą. Większe miasta będą na pewno wygodnym punktem startowym dla podróżników, urlopowiczów, rodzin z dziećmi – dla każdego, kto zdecyduje się spędzić tu swój wolny czas.

Wyjście poza turystyczną część wyspy i możliwość doświadczenia autentycznej, prawdziwej, sielskiej i intensywnie pachnącej Grecji jest jednak nie tylko obowiązkowe, ale również bardzo łatwe w przypadku tak dobrze przygotowanej wyspy, jak Kos. Na każdym kroku można tu poznać życzliwych ludzi, skosztować pysznego jedzenia i podziwiać piękne krajobrazy, do których później powrócimy, oglądając wakacyjne zdjęcia czy rozsmakowując się w przywiezionych do domu przysmakach.

Przy odrobinie szczęścia załapiemy się na bajkowy zachód słońca popijając grecki alkoholowy trunek uzo lub inny napój bogów, a to wszystko oferują właśnie tak niepowtarzalne miejsca, jak schowane w gaju oliwnym miasteczko Zia.

Join the discussion