fbpx
Ku spotkaniu z Papieżem – Watykan i Bazylika św. Piotra

Ku spotkaniu z Papieżem – Watykan i Bazylika św. Piotra

Summary:

Bazylika św. Piotra w Watykanie zdaniem wielu ludzi należy do grona najpiękniejszych kościołów na całym świecie. Wśród dzieł zdobiących mury świątyni znajdują się arcydzieła najwybitniejszych artystów, w tym m.in. Michała Anioła.

Bazylika św. Piotra w Watykanie zdaniem wielu ludzi należy do grona najpiękniejszych kościołów na całym świecie. Wśród dzieł zdobiących mury świątyni znajdują się arcydzieła najwybitniejszych artystów, w tym m.in. Michała Anioła. Z kolei w 1942 r. pod bazyliką zlokalizowano grób św. Piotra, który de facto był pierwszym papieżem w historii Kościoła. Co jeszcze czeka na turystów na terenie Bazyliki?

Początki Bazyliki św. Piotra

Historia powstania Bazyliki zaczyna się już po śmierci św. Piotra – tam bowiem zdaniem badaczy zostało pochowane ciało pierwszego z papieży. Świadczyć o tym mogą również liczne znaleziska archeologiczne, a m.in. fragment tynku pokrytego napisem PETR […] ENI

Widok z wejścia na kopułe

Pierwsza świątynia chrześcijańska powstała w tym miejscu jednak w 313 r. – za panowania Konstantyna Wielkiego. To właśnie wtedy cesarz wydał edykt mediolański, który zapewniał mieszkańcom Cesarstwa Rzymskiego swobodę wyznania. Wskutek napadu pirackiego w X w. została ona również otoczona murem obronnym. Niestety jednak i to nie pomogło – u początków XVI w. była ona w stanie ruiny.

Budowa obecnej Bazyliki

Decyzja o wybudowaniu nowej świątyni zapadła z inicjatywy papieża Juliusza II, który osobiście w 1506 r. położył pierwszy kamień, którym rozpoczął budowę obiektu. Prace nad wzniesieniem Bazyliki trwały jednak znacznie dłużej, niż pierwotnie zakładano. Łącznie zajęły one bowiem aż 120 lat – w tym czasie pontyfikat objęło 20 różnych papieży! Prace zakończono w 1626 r. – za panowania papieża Urbana VIII. Do 1989 r. była ona również największą świątynią na świecie. Obecnie jest nią Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w RPA.

Na kopule

Monumentalna kopuła świątyni

Nie da się ukryć, że Bazylika robi ogromne wrażenie. Nad świątynią góruje monumentalna kopuła, za której projekt odpowiadał m.in. Michał Anioł oraz jego następcy – Giacomo della Porta oraz Domenico Fontana. Dzięki nim kopuła góruje nie tylko nad Rzymem, ale i nad całym światem. Do dziś jest ona bowiem największą kopułą na świecie.

Widok z kopuły na plac Św. Piotra

Ma aż 134 m wysokości oraz 42 metry średnicy. Niezwykłym doświadczeniem jest także wizyta na jej szczycie. Nie jest ona jednak łatwa – na szczyt wiedzie aż 537 schodów, z czego nieco mniej niż połowę można pokonać windą. Z wnętrza kopuły można się dostać również do Grot Watykańskich.

Groty Watykańskie

W podziemiach Bazyliki św. Piotra kryją się Groty Watykańskie, w których spoczywają ciała 90 papieży oraz członkowie rodzin królewskich. Wejście do grot znajduje się za statuą św. Andrzeja., tuż przy baldachimie Berniniego.

Plac wokół Bazyliki św. Piotra

Równie monumentalny co sama świątynia jest również plac, na którym Bazylika została wybudowana. Został on zaprojektowany na planie dwóch figur: trapezu oraz elipsy. Wokół placu góruje kolumnada, na którą przypada aż 140 rzeźb z przedstawieniami świętych. Wśród nich znajduje się również nasz rodak – św. Jacek Odrowąż.

Pieta dzieła Michała Anioła

Ta majestatyczna rzeźba została wykonana u końca XV w. przez samego Michała Anioła. Pieta to rzeźba Matki Boskiej w ramionach, której spoczywa zdjęte z krzyża ciało Jezusa Chrystusa. Jest to również 1 z 4 dzieł o tej tematyce, które powstało pod dłutem tego artysty. Po jej prezentacji w 1500 r. mieszkańcy Watykanu i Rzymu ponoć myśleli, iż jest ona dziełem innego włoskiego rzeźbiarza. Oburzony tym Michał Anioł umieścił więc na piersiach Matki Boskiej napis informujący o tym, że to on jest twórcą dzieła. Tym samym jest to jedyny z opatrzonych imieniem i nazwiskiem podpisów twórcy.

Join the discussion