fbpx
Fontanna Di Trevi – architektoniczna perła Rzymu

Fontanna Di Trevi – architektoniczna perła Rzymu

Summary:

Jest znana na całym świecie. To barokowy klejnot, który łączy w sobie dwa elementy natury – kamień i wodę. Każdy, kto przyjeżdża do Wiecznego Miasta, obowiązkowo musi ją zobaczyć. Sprawdź, dlaczego nie można pominąć tej atrakcji, będąc w stolicy Włoch i dlaczego jest tak znana.

Jest znana na całym świecie. To barokowy klejnot, który łączy w sobie dwa elementy natury – kamień i wodę. Każdy, kto przyjeżdża do Wiecznego Miasta, obowiązkowo musi ją zobaczyć. Sprawdź, dlaczego nie można pominąć tej atrakcji, będąc w stolicy Włoch i dlaczego jest tak znana.

Fontanna Di Trevi – okruchy historii

To projekt Nicoli Salvy – włoskiego architekta, który był laureatem konkursu zorganizowanego przez papieża Klemensa XII. W roku 1732 papież ogłosił konkurs na nowy projekt fontanny i przebudowę już istniejącej i zniszczonej, która w tej miejscu stała od roku 1435. Prace trwały ponad 40 lat, a sam autor nie dożył zakończenia. Podobno przy jej wznoszeniu zginęło wiele osób, przygniecionych ciężkimi kamieniami. Jej architektura podkreśla barokowy styl. Przylega do ścian budynku, tworząc jego monumentalną i pierwszoplanową fasadę.

Mitologia i morze na pierwszym planie

Fontanna Di Trevi jest wysoka na 26 m i szeroka na 20 m. W jej centralnej części prezentuje się wspaniała postać Okeanosa, zwanego też Neptunem. Stoi on w rydwanie, a po jego boku znajdują się dwa trytony, czyli pół-konie i pół-ryby – Kastor i Polluks. Pierwszy jest niespokojny i wzburzony jak morze. Drugi wyciszony i łagodny jak spokojna niczym niezmącona woda. Neptun w mitologii greckiej jest bóstwem mórz, chmur i deszczu. Morze to przewodni temat fontanny. Trytony z kolei miały chronić Rzym w czasie wojen. Po obu stronach umieszczone są posągi kobiet, które symbolizują obfitość i zdrowie. W architekturze fontanny przewijają się także moty 4 pór roku.

Fontanna di Trevi jako wieczny symbol Rzymu

Jej historia sięga czasów aż starożytnego Rzymu, ale dopiero papież Klemens XII wpłynął na popularność zabytku, która przetrwała do dziś. Woda w fontannie tak jak kiedyś i dziś prowadzona jest z akweduktu, wodnego źródła zasilającego miasto. Budowla jest zawsze oblegana przez tłumy turystów. Jej oglądanie jest darmowe, przez 24 godziny na dobę. Każdego dnia fontanna przelewa około 80 000 metrów sześciennych wody. Po zmroku wygląda zjawiskowo, na co wpływa również odpowiednie oświetlenie. Najlepiej jest ją podziwiać we wczesnych godzinach porannych.

Źródło pełne pieniędzy

Turyści codziennie wrzucają tu przeszło 3000 monet. Są one co jakiś czas wyławiane i przeznaczane na pomoc biednym. Codzienne jest to około kilku tysięcy euro. Pieniądze w fontannie gwarantują powrót do Rzymu, jak głosi legenda, dlatego każdy próbuje wrzucić do niej choćby jedną, małą monetę. Wrzucenie dwóch monet to oznaka przeżycia płomiennego romansu z Rzymianinem lub Rzymianką, a trzech – poślubienie tej osoby. Instrukcja wrzucania nie pozostaje bez znaczenia. Należy to zrobić, stojąc tyłem do fontanny i przerzucając pieniążek prawą ręką przez lewe ramię. Fontanna Di Trevi już od starożytności była kojarzona z miłością i obfitością.

Ciekawostki o Fontannie Di Trevi

Była tłem wielu filmów, między innymi „La Dolce Vita” – słynnego dzieła Federico Felliniego z 1960 roku. Główna bohaterka, którą grała Anita Ekberg, wykąpała się w fontannie, po to, by zapewnić sobie miłość. Ta scena stała się tak popularna, że turystyka wokół zabytku, po wyświetleniu filmu znacząco wzrosła. Każdy chciał zagwarantować sobie miłość, choć kąpiel w fontannie jest surowo zabroniona. Karl Lagerfeld w roku 2008 zorganizował tutaj swój pokaz mody. Modelki przechadzały się po specjalnie zabudowanych na fontannie szklanych taflach.

Fontana z bocznego profilu

Nazwa fontanny pochodzi od włoskiego słowa „Trivium”, które oznacza skrzyżowanie 3 ulic. Inna legenda mówi o tym, że to skrót od imienia Trevia, którą podobno była dziewica, która jako pierwsza odkryła w tym miejscu źródło wody.

Fontanna to obowiązkowy punkt, kiedy jesteś w Rzymie. Znajduje się w centrum Placu di Trevi i jest otoczona urokliwymi kamienicami. Jej widok zapiera dech w piersi.

Join the discussion